Ангъс Дийтън получи Нобелова награда за икономика

12.10.2015 | 18:30
по статията работи: econ.bg
Изследванията му са фокусирани върху моделите на потребление
Ангъс Дийтън получи Нобелова награда за икономика

Носител на тазгодишната Нобелова награда за икономика е роденият в Шотландия анализатор Ангъс Дийтън. Той работи в университета Принстън, САЩ.

Той е награден за научните си трудове, посветени на консумацията, благосъстоянието и бедността.

Анализаторът е може би най-известен с т.нар. парадокс на Дийтън, според който потреблението варира изненадващо плавно въпреки резките изменения на доходите.
В изявление Нобеловият комитет посочва, че индивидуалните потребителски предпочитания трябва да бъдат изследвани по-добре, преди да бъдат формулирани теми като благосъстоянието и намаляването на бедността, информира „Ройтерс“. 

Дийтън е роден в Единбург и има британско и американско гражданство.

Работата на Дийтън е ключова за определяне на държавната политика в някои страни, тъй като се опитва да обясни икономическите решения на индивидите, най-вече как хората избират да похарчат доходите си, и как обществата измерват и анализират благосъстоянието и бедността.

Това е най-престижната награда в сферата на икономическите науки. Основана е от Държавната банка на Швеция през 1968 г. по случай нейният 3-вековен юбилей. През следващата 1969 г. е връчена за първи път. От този момент всяка година през октомври Шведската кралска академия на науките обявява името на лауреата на наградата. Той се избира от няколкото кандидатури, предложени от Комитета по присъждането на наградата за икономика в памет на Алфред Нобел.

Самите кандидати за престижната награда се избират между септември и януари. Според правилата на конкурса имената на кандидатите не се обявяват в продължение на 50 години. Самото връчване на наградата за икономика се състои заедно с останалите - на 10 декември, когато се отбелязва и съответната годишнина от смъртта на Алфред Нобел. Всеки от лауреатите получава медал, диплом и парична награда.

Първите лауреати на Нобеловата награда за икономика стават норвежецът Рагнар Фришиз и холандецът Ян Тинберген за създаването и прилагането на динамични модели за анализ на икономически процеси. Последната премия в тази категория пък получи французинът Жан Тирол за анализа си на силата на пазара и регулацията, по-специално държавната регулация на големите корпорации със значително влияние.

От 1969 г. насам Нобеловата награда за икономика е била връчвана 46 пъти, а нейна лауреати са ставали 75 учени. Причината за разликата в двете цифри е, че премията може да бъде получавана от повече от един човек.

Средната възраст на носителите на Нобеловата награда за икономика е 67 години. Засега най-младият й лауреат е американският икономист Кенет Ероу, получил премията през 1972 г. на 51-годишна възраст. Най-възрастният пък отново е американец – Леонид Гурвич, който взима наградата през 2007 г., когато е на 90 години. Също така почти всички носители на Нобеловата награда за икономика са мъже. Единствената жена, станала носител на престижния приз, е Елинор Остром през 2009 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...