Анкара ще прави суверенен инвестиционен фонд

03.08.2016 | 14:13
по статията работи: econ.bg
Страната е единствената от Г-20 без подобна институция
Анкара ще прави суверенен инвестиционен фонд
Снимка: БГНЕС

Проектозакон за създаването на първия турски Държавен инвестиционен фонд бе внесен в парламента във вторник, но тепърва се очакват повече подробности за размера, запълването и използването му.

Текстът определя възможността за регистрирането на компания за управление на активи Turkiye Varlik Yonetimi AS, в която 50 млн. лири ($17 млн. долара) ще бъдат внесени от държавния Фонд за приватизация. Тази компания от своя страна ще създаде държавния инвестиционен фонд, който ще се нарича Turkiye Varlik Fonu, както и други фондове, от които прецени, че има необходимост.

Законът определя такива елементи като облагането с данъци, участието на публични енергийни проекти и къде ще се инвестира. За фонда ще има изключения от закона за защита на конкуренцията, а борсата в Истанбул няма да събира такси върху продажбата на различни инвестиционни инструменти от името на фонда.

На първоначалния етап част от публичните средства и приходи ще бъдат отделяни за създаване на фундамента на новия фонд и компанията за управление на активи. Чрез тях ще се финансират големи проекти в страната и, от една страна, ще се намали бремето, тежащо на банките, а от друга – ще се ограничи ролята им във финансовия сектор.

Според Reuters идеите са чрез фонда да се добавят 1.5 процентни пункта към годишния растеж на икономиката в следващите 10 години. Той трябва да изпълнява и стабилизираща роля по време на трудни времена за финансите.

Турция е единствената страна от Г-20, която не разполага с подобна институция, допълва Анадолската информационна агенция.

В интервю от 24 юли за Bloomberg премиерът Бинали Йълдъръм не разкри подробности, освен че фондът ще е за "десетки милиарди долари" и че няма да застраши бюджетния дефицит. "Това ще е структура за финансиране на мащабни проекти. За тях ще използваме фонда, а не държавния бюджет", добави той. Джемил Ертем, ключов президентски икономически съветник, заяви, че може да се използват, без да се нарушава фискалната дисциплина, и социални фондове за общо около 100 млрд. долара.

Дни по-късно финансовият министър Наджъ Агбал каза отново в интервю за Bloomberg, че фондът може да бъде използван и за стабилизиране на пазарите чрез изкупуване на турски активи. Запълването на фонда ще става и чрез финансови инжекции, продажбата на държавни активи, от излишъците на Приватизационния фонд и други държавни институции, се казва в закона. Възможно е използването и на приходи от националния и международните капиталови пазари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...