БНБ праща в Брюксел измененията в Закона за гарантиране на влоговете

13.11.2014 | 18:00
по статията работи: Мина Стойчева
Според Централната банка тези промени заплашват финансовата стабилност на страната
БНБ праща в Брюксел измененията в Закона за гарантиране на влоговете
Снимка: thinkstockphotos.com

Българската народна банка (БНБ) се обяви против готвените промени в Закона за гарантиране на влоговете и обяви, че ще изпрати готвения законопроект за разглеждане в Европейската комисия (ЕК). Той беше внесен за разглеждане в Народното събрание (НС) в сряда (12 ноември) от лидерът на БСП Михаил Миков. От Централната потвърждава своето становище в писмо, адресирано до председателя на парламента Цецка Цачева.

В него от БНБ посочват, че законопроектът няма да постигне изпълнение на основния посочен от вносителите мотив, който е „по-добро регулиране на отношенията между Фонда за гарантиране на влоговете в банките, от една страна, и банките, БНБ и други лица в случаите на временен недостиг на средства по фонда”.

Според финансовата институция подобни законодателни промени биха предизвикали негативна реакция от страна на Европейската комисия (ЕК) и на Европейската централна банка (ЕЦБ). В допълнение в писмото се посочва, че подобна стъпка би предизвикала рискове за финансовата стабилност на страната.

От Централната банка коментират, че предлаганите промени няма да доведат до елиминиране на опасността от натоварване на държавния бюджет с извънредни разходи заради изплащането на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка (КТБ). Според вносителите на законопроектът по този начин ще бъде увеличен дефицитът.

„Причината за това е, че евентуалното предоставяне на финансов ресурс или държавна гаранция на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) от страна на правителството ще представлява финансова трансакция, а не разход, и съответно се записва в частта за финансирането на бюджета, без да увеличава размера на дефицита”, се коментира в писмото.

В допълнение от Централната банка подчертават, че законопроектът противоречи на устройствения закон на БНБ и принципите на валутния борд. Заедно с това в писмото се подчертава, че законопроектът би предизвикал сериозни смущения във функционирането на банковата система и би предизвикал рискове за финансовата стабилност в страната.

“Въвеждането на предлаганото завишаване на годишната премийна вноска, дължима от банките към ФГВБ, би довела най-малко до две негативни последици. Първо, банките ще бъдат принудени да понижат цената на привлечените от тях средства. /.../ Второ, по-високите разходи на банките във връзка с евентуално повишаване на премийните им вноски към ФГВБ ще рефлектират върху цената на предлаганите кредити, което ще има негативен ефект за възстановяването на икономиката“, обясняват от БНБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.06   1098 г. – Рицарите от Първия кръстоносен поход разбиват селджукския военачалник Карбука при Антиохия. 1243 г. – Започва понтификата на папа Инокентий IV. 1519...