Безвъзмездното саниране на жилища започва от големите сгради

22.12.2014 | 15:26
по статията работи: Десислава Маданска
В блоковете трябва да има не по-малко от 36 апартамента
Безвъзмездното саниране на жилища започва от големите сгради
Снимка: Булфото

Безвъзмездното саниране ще започне от най-големите панелни и стоманобетонни сгради. В тях трябва да има не по-малко от 36 апартамента, предвижда Националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради. Това съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова на среща с кметовете от Националното сдружение на общините.

Сградите с по-малко от 36 апартамента също ще бъдат санирани, но в по-късен етап.

Тя уточни, че дори някои от сградите да са частично санирани, те пак попадат в програмата. Апартаментите, които са със сменена дограма, няма да се налага да я подменят наново. Ако изолацията не е достатъчно дебела, то тя ще се надгражда. По думите й ще трябва да има и цветова унификация, като ще се санира цялата сграда, а не отделен вход.

В страната има общо 70 259 сгради панелно и стоманобетонно строителство с 1,123 млн. 
жилища. От тези жилища 98 на сто са в 28 големи града, където са и 82 на сто от всички сгради от този тип строителство.

За да работи програмата, държавата ще осигури 1 млрд. лева държавна гаранция за Фонда за саниране на жилищни сгради, което е заложено в бюджета за следващата година.

Министерството на финансите ще предостави държавната гаранция за 1 млрд. лева на Българската банка за развитие (ББР). За целта ще бъде създаден Фонд за саниране на жилищните сгради, чрез който чрез държавната гаранция да се привлече финансов ресурс от международни и други финансови институции, с които да се финансира програмата за саниране, обясни Павлова.

ББР ще предостави този ресурс през общините на сдруженията на етажната собственост на всяка сграда, която иска да участва в процеса. Министър Павлова напомни, че става дума за 100% безвъзмездно финансиране от държавата.

Етажната собственост има ангажимент да регистрира сдружение на собствениците и да заяви интереса си за желание за включване в програмата пред общината. Като се получи одобрение от общината, етажната собственост трябва да даде съгласие от нейно име общината да извърши ремонта и санирането на сградата.

Общината ще избира енергийните одитори и изпълнители. На принципа на инженеринга ще се избере изпълнител, който да проектира и изпълни строително- монтажните работи, каза 

министърът. Предвижда се да бъде направена пълна изолация на сградата, подмяна на дограми, на хоризонтални и вертикални щрангове, на покриви, общи части и при нужда конструктивно обследване на сградата, информира БТА. Всяка сграда ще получи и технически паспорт.

По текущата програма за саниране с европейски средства се предвижда 25-процентното съфинансиране от хората да бъде осигурено от държавата. Очаква се през 2015 г. по тази програма да бъдат довършени поне 100 - 120 сгради.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...