Броят на безработните американци нарасна до най-високата си стойност за последните пет месеца, сочат данните на Министерството на труда, предаде Reuters. Според предварителните данни 13 000 души повече са подали молби за обезщетение за безработица, с което сезонно коригираният брой на новорегистрираните безработни достигна 282 хиляди. Четириседмичният динамичен усреднен брой на регистрираните за обезщетения за безработица, който се счита за относително по-подходящ индикатор за състоянието на пазара на труда, нарасна само с 1500 търсещи работа, достигайки 270 750 души през изминалата седмица.
Въпреки че статистическите данни за броя на безработните показват контракция на пазара на труда, повечето анализатори са на мнение, че това няма да повлияе на решението на Федералния резерв да увеличи лихвените проценти. Срещата на управителния борд на централната банка на САЩ, на която трябва да се вземе решение за равнището на лихвите, ще се проведе на 15-16 декември. „Наближавайки края на годината исковете за обезщетения за безработица обикновено са по-волатилни, поради сезонните корекции на данните покрай празниците. Броят на покачване на безработните е много бавен“, коментира главният икономист в RDQ Economics Джон Райдинг, цитиран от Reuters.
Освен това броят на новите безработни не е преминал психологическата граница от 300 000 души, което според анализаторите е сигнал за здрав пазар на труда. Данните показват, че техният брой не е надвишавал тази граница през последните 40 седмици, което е най-дългият период на задържане под 300 000 новорегистрирани безработни от началото на 70-те години на XX в. Положителната тенденция дори кара някои икономисти да считат, че пазарът на труда в САЩ се е насочил към състояние на постигане на пълна заетост; т.е. на безработица от около 5%, която се счита за естествената норма на безработицата. От ведомството припомнят, че през ноември икономиката на страната е създала 210 000 нови работни места, с което нивото на безработицата се задържа на 5%, което е най-ниската ѝ стойност за последните 7 и половина години.
В друга статистика, публикувана от Министерството на труда, се посочва, че цените на вносните стоки продължават да спадат. През ноември те са загубили 0,4% от стойността си, след като спаднаха с още 0,3% през октомври. Така срива на цените на петрола, който поевтиня с повече от 40% на годишна база, както и относителното поскъпване на щатския долар, доведоха до спад на цените на вносните стоки, възлизащ на 9,4% през ноември на годишна база. Цените на вноса са спадали през 15 от последните 17 месеца.