България е на челни позиции в просрочия по кредити на домакинствата

07.10.2015 | 11:08
по статията работи: Десислава Маданска
Наблюдава се особено негативна тенденция за растеж на свръхзадлъжнялостта
България е на челни позиции в просрочия по кредити на домакинствата
Снимка: thinkstockphotos.com

България се намира на челни позиции в просрочията по кредитите на домакинствата спрямо броя население. Със същият процент – 27.4%, е Кипър, а Румъния е веднага след нас с 27%. Единствено Гърция е пред всички останали с 33,9%. Това стана ясно на дискусия за информираността и компетентността на крайния потребител относно взимането на кредити и опасностите от свръхзадлъжнялостта. По време на срещата стартира международната кампания „Взимай кредити разумно“.

От данните става ясно, че средно 75% от хората, които търсят рефинансиране на кредитите си, го правят заради свръхзадлъжнялост.

Най-ключовите проблеми на кредитния сектор са липсата на добра финансова култура на гражданите, както и недостатъчно прозрачните условия и липсата на анализ на кредитоспособността на клиента, практикувани широко на пазара. Тези предпоставки, заедно с липсата на утвърдени стандарти в небанковия сектор и реално работеща законова рамка, са основните причинители на проблема със свръхзадлъжнялостта в България.

До този проблем се стига, когато месечните разходи надхвърлят месечните приходи, като често основно перо в разходите се явяват кредитните вноски.

Наличието на няколко кредита, заедно с използването  на скрито оскъпяване в сектора, създава ситуация на  практическа неплатежоспособност – все повече граждани са принудени да плащат вноски по кредитите си, които надвишават месечния им доход. Статистиката на домакинства, допуснали просрочия в обслужване на кредитите си, което е един от първите сигнали за  свръхзадлъжнялост, е силно-негативна в полза на България спрямо средните за Европа показатели.

Наблюдава се особено негативна тенденция за растеж на свръхзадлъжнялостта в България, породена най-вече от масова липса на адекватно планиране на семейния бюджет, водещо до честа необходимост от бързо оборотно финансиране.

Порочният кръг, при който човек тегли кредит след кредит, е най-разпространен в по-малките населени места извън столицата, където отпускането на бързи кредити е още по-неконтролирано и по-лесно достъпно за гражданите, които не съумяват да управляват добре своите финанси.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...