България чества 129 години от Съединението

06.09.2014 | 10:02
по статията работи: Десислава Маданска
Венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина в столицата
България чества 129 години от Съединението
Снимка: БТА

България чества 129 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.  

След Берлинския конгрес от 1878 година България е разделена на Княжество България и Източна Румелия, намираща се в пределите на Османската империя. Породен от стремежа на останалото под османска власт българско население да се обедини с освободените българи, през 1880 година е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК). Неговата основна задача е именно осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия.

След бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885 г., извършен от ръководен от майор Данаил Николаев и подкрепен от българския княз Александър I, се извършва фактическото обединение на двете държави. 

През февруари 1885 година начело на революционния комитет застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

След разпокъсването на територията на страната от Берлинския договор борбата за пълно национално освобождение и обединение е основен стремеж на българския народ.

Самата подготовка за обединението на Княжество България и Източна Румелия започва още от есента на 1885 година. Подкрепа и участие към каузата взимат и висши военни.

На 6 септември бунтовници стигат в Пловдив и свалят от власт назначеният от султана генерал-губернатор Гаврил Кръстевич. Начело на създаденото временно правителство застава Георги Странски, а Съединението е обявено.

Международната общност обаче не се съгласява с извършеното обединение. Съединението получава своето дипломатическо и международно признание, едва когато е подписана българо-турска спогодба и Топханенския акт на Великите сили, а сливането на Княжество България и Източна Румелия е утвърдено окончателно с признаването на българската независимост през 1908 година.

Президентът Росен Плевнелиев и служебният премиер Георги Близнашки ще присъстват на тържествената заря-проверка на площад „Съединение".

Маратон, молебен и възстановка предшестват кулминацията на празника в Пловдив.

От град Съединение в 09:30 ч. тръгва традиционният международен мемориален маратон, който приключва по обяд с награждаване на победителите на пловдивския площад „Съединение".

Венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина и паметната плоча на майор Рачо Николов до Римския стадион.

Пловдивският митрополит Николай отслужва от 10:00 ч. тържествен молебен в катедралния храм „Света Богородица", информира в. „24 часа“.

Музикалната програма включва концерти на „Биг Бенд Пловдив", духов оркестър и фолклорен ансамбъл „Тракия" в центъра.

От 19:00 часа е възстановката на събитията от 6 септември 1885 година, подготвена от комитет „Родолюбие" пред Военния клуб.

В музея на Съединението се открива изложбата „Светът на Яворов", посветена на 100-годишнината от смъртта на поета. Държавният глава ще уважи събитието преди началото на тържествената заря-проверка, която започва в 20:30 ч.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...