Във Венецуела ще бъдат въведени извънредни икономически мерки, обяви президентът на страната Николас Мадуро по-рано тази сутрин, предаде БГНЕС. Реформите, които трябва да бъдат оповестени публично по-късно през деня, ще бъдат насочени към увеличаване на производството, подобряване на продуктовата дистрибуция, търговията и ценовия контрол, допълва информационното издание Спутник.
„В следващите часове ще задействаме плана за въвеждане и промяна на правителствените мерки в сферата на икономиката; мерките за изграждане на икономика на национално, регионално и местно равнище“, е коментирал Мадуро пред венецуелската новинарска агенция AVN. Към момента правителството в страната не е оповестило конкретни мерки, които ще бъдат предприети за подобряване на икономическата обстановка във Венецуела.
Страната изпадна в тежка рецесия в следствие на управлението на комунистическата партия, която беше задълбочена допълнително от срива на цените на петрола на международните пазари. Във Венецуела се наблюдаваше най-високата инфлация в света през 2015 г., която достигна трицифрени стойности, като въпреки официалния курс на венецуелския боливар спрямо долара, който към ноември в официалните чейндж бюра се разменяше при 6,3 боливара за долар, по-реалните стойности на местната валута на черния пазар достигнаха до 817,65 боливара за долар. На фона на рецесията страната се задържа на дъното на повечето международни класации за икономическа активност и свобода на икономиката. „Индексът на икономическата свобода“, провеждан от Heritage Foundation, подрежда Венецуела на 176 място, като след нея остават само Зимбабве и Северна Корея. Същевременно се очаква кризата да се задълбочи и през настоящата година, като според прогнозата на Международния валутен фонд икономиката ще се срине с още 10% през 2016 г.