ГИТ: Строителните площадки не са добре обезопасени

13.10.2014 | 16:53
по статията работи: Десислава Маданска
Инспекторите са констатирали близо 5000 нарушения
ГИТ: Строителните площадки не са добре обезопасени
Снимка: Булфото

Необезопасени отвори в строителните и конструктивни елементи - стени, етажни плочи и др., са сред най-честите нарушения, установени от инспекторите по труда по време на извънредната инспекционна кампания в строителството през август и септември. Това става ясно от съобщение на Изпълнителна агенция „Главната инспекция по труда“ (ГИТ).

По време на кампанията са извършени 908 проверки в 821 предприятия, които извършват строително-монтажни работи. Констатирани са 4977 нарушения. От тях 3611 са свързани с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. Спрени до отстраняване на нарушенията са 65 машини, строителни обекти и участъци от тях. Съставени са 287 акта за установяване на административни нарушения. Дадени са 4802 задължителни за изпълнение предписания за отстраняване на нарушенията. Това дали предписанията са изпълнени се следи чрез нови проверки, обясниха от агенцията.

По време на проверките инспекторите са констатирали, че недостатъчното обезопасяване създава опасности от падане от височина както на хора, така и на тежки предмети, които могат да наранят работещите или преминаващите граждани.

От агенцията отчитат, че често строителите работят на външни скелета и етажни плочи без подходящо обезопасяване с достатъчно високи и стабилни парапети, ограждения или покрития. Парапети липсвали нерядко и по мостчетата, които се използват за преминаване над изкопи. Самите изкопи не се укрепват при извършване на дейност в тях и има опасност от свличане на земни маси, констатират от ГИТ. Като нарушение е отчетено, че се допуска в близост до ръба на изкопите да се работи с машини, да се насипва земна маса и да се стоварват строителни материали, което също е предпоставка за свличане. Обезопасяването на изкопите не е достатъчно сигурно, за да предотврати падане на преминаващи хора в тях, смятат от агенцията.

Инспекторите констатират още разхвърляни строителни материали и инструменти по работните площадки, както и опънати електрически кабели, които могат да предизвикат тежки злополуки в резултат на спъване. Според тях липсата на обезопасяване на електрическите кабели може да доведе и до нарушаване на изолацията им, което създава  риск от инциденти в следствие на удар от електрически ток.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...