Гарантираните депозити в КТБ ще се изплащат в 10 банки без такса

10.11.2014 | 08:45
по статията работи: Мария Стоянова
Около 1,7 млрд. лева са негарантираните вложения, каза Менда Стоянова
Гарантираните депозити в КТБ ще се изплащат в 10 банки без такса
Снимка: Google Maps

Негарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ), която БНБ обяви в несъстоятелност, за около 1,7 млрд. лева. Това са средства на фирми, предприятия и общини. Средствата на общините и на държавните учреждения са гарантирани с държавни ценни книжа, при тях няма да има загуба. Проблем ще има за останалите предприятия, включително от енергетиката, и работещите в тях. Това заяви в ефира на БНТ председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова.

Тя обясни механизмът за изплащане на гарантирантие средства в банката. По думите й това ще стане чрез 10 банки, които са избрани по определени правила, основно тези с най-широка клонова мрежа в цялата страна. Средствата от Фонда за гарантиране на влогове ще бъдат изпратени към тях по служебен начин, а хората ще бъдат разпределени по ЕГН между банките.

„След 4 декември всеки вложител може да отиде в тази банка, в която е разпределено неговото ЕГН и има три варианта – да поиска парите му да бъдат преведени по друга сметка в друга банка, да поиска да си открие сметка в тази банка, а може и да си ги изтегли“, посочи още Стоянова.

Тя подчерта, че при теглене на средствата няма да се изисква такса от банката.

„Най-големия негативен ефект от случая КТБ не са загубените пари, а загубеното доверие, най-вече към БНБ и гуверньора Иван Искров.“, категорична е Стоянова.

Тя посочи, че никой не може да поиска оставката на Управителя на Централната банка, а по закон той сам трябва да реши дали да я подаде и „това трябва да бъде на базата на морални причини“.

По отношение на новия министър на финансите – Владислав Горанов, Менда Стоянова коментира, че той има капацитета, знанията и твърдостта да се справи с тежката финансова ситуация в страната.

Според нея енергийния министър Теменужка Петкова е „добро попадение“. На въпроса какво общо има тя с енергетиката, Стоянова обясни, че в някои системи в кризисна ситуация „може би по-правилното решение е да дойде външен човек, извън гилдията, която е обременена от проблемите“.

Относно икономическият министър Божидар Лукарски председателят на бюджетната комисия каза, че не го познава и не може да каже дали ще се справи. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...