Всяка година трупаме по нови 2-3% дълг от БВП. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в Бургас. Той посочи, че това е притеснително и затова темата с дефицита и търсенето на решения за неговото намаляване е постоянно на дневен ред.
По думите му неслучайно централна тема на дебата за възможни решения в данъчната политика е проблемът със сивата икономика, която директно е свързана с възможностите на бюджета и ограничаването на натрупване на нови дългове през дефицита.
„Емисиите, които правим, са част от календара за финансиране на дефицита през годината. Седмица преди това погасихме 1,1 млрд. лв. по график стари задължения. Общата нова задлъжнялост, която се генерира всяка година, е 100% равна на новия дефицит, с който съответния годишен бюджет приключва. Затова настоявам с максимални бързи стъпки да успеем да преодолеем дефицита в бюджета, за да можем да харчим толкова, колкото изкарваме. Това е важно, защото за относително кратък период от порядъка на 10-ина години можем да достигнем доста високи нива на задлъжнялост”, коментира Горанов.
Той допълни, че 1,638 млрд. лв. повече са постъпленията в бюджета към момента от данъци и такси. По думите му, разходите превишават приходите. 400 млн. лв. са събрани повече от осигурителни вноски, а 470 млн. лв. повече са с пенсионните осигуровки. Той посочи, че има отражение на бюджета от проблема с бежанската вълна, но то е поносимо в сравнение с други европейски страни.
„Ние успяхме да се предпазим от този наплив, който други държави от Централна и Източна Европа срещат”, каза Горанов.
Той коментира още, че преки разходи от държавата за проекта „Южен поток” не са правени. Министърът обаче не можа да каже колко точно са загубите на България от спирането на проекта. Горанов каза, че не му е известно страната ни да търпи преки щети от прекратяването на проекта, информира „Фокус“. Министърът каза, че правителството ще спази ангажимента да се осигурят допълнителните 20 млн. лв. за системата за средното образование.
„Моето мнение е, че те не трябва да бъдат разпределяни веднага към основните заплати. От 1 януари 2016 година ще има увеличение на заплатите на учителите, но сега този ресурс не трябва да предрешава структурата на бюджета за следващата година. Всички искаме да имаме по-високи доходи, но те трябва да влязат първо в бюджета, а преди да влязат в бюджета трябва да ги произведем. Държавата не създава , а преразпределя доходи. В този смисъл погледът към нея е основателен, но тя е само посредник в икономическите отношения”, каза още Горанов.
От бюджета за увеличение на заплатите на учителите ще се отпуснат 20 млн., а за коледни бонуси за пенсионерите са 50 млн. лв. Това са средства от данъци, добави министърът.