Гърция премахва данъчните привилегии на популярни острови

01.11.2016 | 11:50
по статията работи: econ.bg
Атина премахна данъчните привилегии на популярните острови Миконос, Санторини, Родос, Наксос, Парос и Скиатос
Гърция премахва данъчните привилегии на популярни острови
Снимка: БГНЕС

Ръководителят на Асоциацията на туристическите предприятия (SETE), Андреас Андреадис, посочва гръцката държава като виновник за ниските приходи от туризма в хазната, пише германското издание Der Spiegel. Гостите на Гърция дават по-малко пари, защото властите ги посрещат за "добре дошли" с повишаване на данъците. Така че това се отразява директно върху средствата, които почиващите в балканската страна отделят за забавления по време на отпуската си.

Като част от мерките за икономии, с които безкрайната гръцка икономическа криза трябва да бъде облекчена, тази година Атина премахна данъчните привилегии на популярните острови Миконос, Санторини, Родос, Наксос, Парос и Скиатос. Данъкът върху добавената стойност (ДДС) бе увеличен от 17 % на 24 %, а от 1 януари 2017 г. промените ще обхванат и други острови в Егейско море. В допълнение освен таксите, за туристите поскъпнаха също хотелските стаи, алкохолните напитки и някои от най-популярните храни.

Дори и тези, които се придържат към теорията за укриване на данъци, дават своя принос за необходимостта от увеличаването им. Собствениците на многобройните гръцки туристически фирми, механи и барове, очевидно предприемат "контрамерки", за да не спаднат общите им продажби. Според вътрешни лица, те се опитват да не издават касови бонове. Но това не е нищо ново под слънцето: в сектора на ресторантьорството това е традиция, която датира вероятно от древни времена.

Дори и с безкасовото плащане хотелиери, ресторантьори и собственици на кафенета са изобретателни. Парите, които клиентите плащат с карта, отиват в много случаи директно в чужбина и дори не се регистрират в Гърция. Това е възможно, ако електронните устройства за плащане са свързани към сметка в чужбина - нещо, което се среща все по-често.

Туристическият сезон в Гърция обаче все още не е завършил. В Атина, на Родос и на други острови хотелите са все още посещавани. Ето защо професионалистите не се наемат да коментират темата за масивен спад, поне докато не бъдат представени окончателните данни. Но гръцкото правителство трябва да мисли за това какви действия да се предприемат срещу подобно развитие, защото туризмът е един от основните източници на приходи на пословично застрашената от несъстоятелност държава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...