Рано в петък гръцкият парламент одобри закон, с който се приемат реформите, препоръчани от международните кредитори на страната, предаде Financial Times. Това се случва непосредствено преди срещата на финансовите министри в еврозоната, на която те ще решат дали страната ще получи нови средства по спасителната програма.
На срещата на финансовите министри, която ще се проведе в понеделник, финасовите министри на валутния съюз ще решат дали Гърция ще получи следващия транш на стойност до 86 млрд. евро. Приемането на закона може да позволи авансово плащане на 2 млрд. долара, които са част от първата част от транша, възлизащ на 26 млрд. долара.
Болшинството от законодателите в 300-местния парламент на Гърция гласуваха за въвеждането на исканите от кредиторите реформи. Сред тях са синхронизиране на правилата за енергийна ефективност, премахването на законовите пречки пред продажбата на най-голямото пристанище в страната, промяна на методологията за изчисляването на пенсиите и елиминиране на данъчните облекчения за фермерите. Страната трябва да въведе промени и в банковата система до края на годината. Това е изискването от страна на кредиторите, за да започнат преговори с кабинета на Алексис Ципрас за облекчаване на дълга – ход, който е приоритетен за гръцкото правителство.
Атина и кредиторите все още не могат да постигнат споразумение за ефективния механизъм за подпомагане на банките със застрашена ликвидност в Гърция. Пунктовете, по които двете страни се разминават, включват разрешаването на проблема с необслужваните заеми на бизнеса, както и проблема с хилядите граждани, които са ипотекирали имотите си.
Въвеждането на ДДС в размер на 23% върху частното образование също е тема, по която Гърция не постига съгласие с кредиторите си. Първоначално Атина въведе данъка с надеждата да запълни финансова дупка в размер на до 400 млн. евро, но по-късно той беше отменен, тъй като много местни родители изпращат децата си на частни уроци, за да запълнят пропуските от слабото държавно образование, посочва Reuters.