ЕК и Министерство на финансите се разминаха в прогнозите си за България 1

05.11.2015 | 15:16
по статията работи: Десислава Маданска
Според Брюксел страната ни ще натрупа по-голям бюджетен дефицит от предвидения от ведомството на Владислав Горанов
ЕК и Министерство на финансите се разминаха в прогнозите си за България
Снимка: Thinkstock/Guliver

Икономиката на България ще се повиши с 1,7% през тази година, а през следващата – с 1,5 на сто. Заради очакванията за повишаващо се вътрешно търсене, ръстът на БВП през 2017 г. ще се повиши до 2%. Това се казва в есенната икономическа прогноза на Европейската комисия за 2015 г.

Очакваните данни на ЕК обаче са доста под прогнозите на Министерство на финансите, които ревизираха данните си през октомври. Така ведомството планира нивата на растеж да останат стабилни, като през 2017 и 2018 г. те да са съответно 2,5 и 2,7%. В проектобюджета за следващата година обаче министерството още веднъж прекрои прогнозите си за следващите две години до съответно 2,1% и 2,5%.

В доклада на ЕК се посочва, че бюджетният дефицит на страната ни ще е 2,8%, като се предвижда през следващите две години да се понижи до 2,7 на сто от БВП. Според финансовото министерство обаче показателят за 2017 и 2018 г. ще е съответно на нива от 1,4% и 1% от БВП.

Според експертите от ЕК инфлацията в България през тази година ще остане отрицателна, като към декември се очаква дефлация от 0,8%. През 2016 г. показателят ще се покачва плавно, но ще остане далеч от смятаните за здравословни 2%. Така през 2016 г. инфлацията ще е 0,7%, а през 2017 г. - 1,1%.

Очакванията са държавният ни дълг да се увеличи с около 1,5% през тази и следващите две години, като за 2015 г. се очаква той да е 31,8%, 2016 г. - 32,8 на сто, а през 2017 г. - 33,6%.

От ЕК очакват още безработицата у нас да спадне с над 1 процентен пункт. Очакванията според прогнозите са през тази година тя да е 10,1% , догодина показателят да се понижи до 9,4 на сто, а през 2017-а да е 8,8%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Иван Митев 05.11.2015 | 18:30
В прогнозите си за Република България може да се разминават, ала ЕК и Министерство на финансите са с еднакво поведение да не зачитат, че незавършената парична реформа за употреба на незлатни пари е държавна грешка и премиерът е със съдба на жертва. Сега първият министър е предразположен за крушение. Той е в специфично състояние на обреченост. Даже същият да е с най-добрите министри, заповядва с неограничена власт, има абсолютни доверие и подкрепа е с предпоставки за силен развой на дългов рак. Кабинетът, колкото по-резултатно изпълнява обещания за икономически ръст, толкова обстановката е по-подходяща за кризи дългов рак. При тези условия, и най-добрият премиер е с действителна орисия на политическо камикадзе. Обусловеността на първият министър от незавършена реформа е пряка. Без подобрение при парична система министър-председателят ще е поразен. Ако не се допускаше тази държавна грешка Република България нямаше да има наличните дългове. Истината е, за успешна политическа дейност е необходим подобрен бюджет. Бележка: Кризата дългов рак е с установима щета проблемен дълг. Иван Митев - икономист
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...