ЕЦБ няма да подкрепи разхлабване на фискалните цели на Гърция след 2018 година

14.09.2016 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Според третата спасителна програма, договорена преди година, Гърция се е съгласи да постигне "първичен" бюджетен излишък (изключващ разходите за обслужване на дълга) от 3,5% от БВП през 2018-а година, от 2,5% през 2019-а и от 2,0% през 2020-а годин
ЕЦБ няма да подкрепи разхлабване на фискалните цели на Гърция след 2018 година
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската централна банка не подкрепя идеята за по-ниски фискални цели за Гърция след 2018-а година, се посочва в официално изявление на ЕЦБ като реакция на коментари на управителят на Гръцката централна банка Стурнарас.

Според третата спасителна програма, договорена преди година, Гърция се е съгласи да постигне т.нар. "първичен" бюджетен излишък (изключващ разходите за обслужване на дълга) от 3,5% от БВП през 2018-а година, от 2,5% през 2019-а и от 2,0% през 2020-а година.

Във вторник обаче шефът на Централната банка на Гърция Стурнарас посочи, че предложението за намаляване на тези бюджетни цели се подкрепя от ЕЦБ. Европейската централна банка е на 100% зад нас, но това трябва да се реши от Еврогрупата, заяви той пред репортери.

От ЕЦБ обаче направиха официално изявление, в което се посочва: Не е правилно да се каже, че банката поддържа идеята за по-ниски фискални цели за Гърция след 2018 година.

Необходимо е първо да има дискусия сред четирите институции и Еврогрупата в рамките на настоящата рамка на трета спасителна програма, се казва в изявлението на централната банка, визирайки основните участници в спасителната програма в лицето на ЕЦБ, ЕК, МВФ и Европейския механизъм за стабилност.

Съгласно условията на третия международен спасителен план, Атина трябва да постигне първичен бюджетен излишък в размер на 0,5% от БВП през 2017 година. Но неотдавна от ЕЦБ посочиха, че задържането на високи бюджетни излишъци в средносрочен и дългосрочен план изглежда нереалистично, подкрепяйки по този начин аналогичното мнение по въпроса, изразено от Международния валутен фонд.

Междувременно гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че по-ниски фискални цели ще спомогнат за стимулиране на икономически растеж ще дадат на Атина финансова възможност да облекчи част от строгите мерки на икономии, които вредят на гръцките домакинства вече в продължение на шест години.

Европейските кредитори на Гърция обаче призоваха властите в Атина да се придържа към условията на трета спасителна програма и дори призоваха за ускоряване на необходимите реформи, съобщава БНР.

Това, което е важно за ЕЦБ в момента е, че Гърция изпълнява своите ангажименти в рамките на програмата, посочи официален представител на Европейската централна банка.

От началото на седмицата чуждестранните кредитори на Гърция започнаха оценка на напредъка на страната по отношение на реформите, предписани в последната спасителна програма, като това представлява ключова стъпка преди предоставянето на 2,8 млрд. евро допълнителна финансова помощ.

Гръцкото правителство обеща да предприеме мерки за либерализиране на енергийния си пазар, да намали пенсионните разходи, да ускори процеса на приватизация и да подобри банковото управление в замяна на свежи финансови средства, които да бъдат използвани за изплащане на държавни просрочия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....