При изплащането на влоговете в КТБ няма да остане гаранция за депозитите в банките

02.11.2014 | 14:20
по статията работи: Мина Стойчева
Расте недоверието във финансовата система, смята Красимир Ангарски
При изплащането на влоговете в КТБ няма да остане гаранция за депозитите в банките
Снимка: Thinkstock/Guliver

При изплащането на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка (КТБ) няма да остане гаранция за депозитите в другите банки в България. На това мнение е финансистът Красимир Ангарски. „Прието беше общото становище, че трябва да незабавно да се разплатят гарантираните влогове от Фонда за гарантиране на влоговете. Но там достатъчно пари няма, също се разбра. Има 2,2 млрд., а трябва да се търсят още 1,6 млрд. При положение че се изплатят тези обезщетени депозити, Фондът ще бъде изпразнен и оттук натам трябва да е ясно, че гарантираните депозити в останалите банки няма да бъдат гарантирани“, коментира експертът. Според него това крие огромен риск за банковата система у нас.

Ангарски подчертава, че по време на заседанието на Народното събрание от края на седмицата, при което беше отхвърлено предложението Българската народна банка (БНБ) да търси решение за оздравяване на КТБ, не се е разбрало точно колко би струвал фалитът на поставената под специален надзор финансова институция.

По думите на експерта при изплащане на всички средства от Фонда за гарантиране на влоговете, държавата ще трябва да възстанови бюджета му, за да гарантира депозитите в другите банки. Той посочва, че това допълнително ще оскъпи фалита на КТБ. Заедно с това съществува сериозна опасност за компаниите със сметки във финансовата институция, като „Топлофикация“, например.

Експертът припомни, че служебният финансов министър е поискал спешно свикване на Комисията по бюджет и финанси в 43-тото НС, която да запознае със ситуацията на закрито заседание, съобщава БНР. „Аз не знам защо се иска скрито заседание, след като казахме, че всичко ще бъде осветено. Нека да разберат хората и тези, които казват, че трябва един лев да не се дава от Бюджета, да знаят какво ще струва на държавата евентуални последващи фалити и разклащане на цялата банкова система”, казва Ангарски.

Финансистът смята, че в случай на разпродаване на активи на КТБ с години може да се стигне до покриване на следите. „Необходими са програми за всяко от възможните решения за фалит”, казва той. Заедно с това Красимир Ангарски смята, че с всеки изминал ден продължава да расте недоверието към финансовата система заради случая с КТБ.

Междувременно временно отстраненият директор на банката Илиан Зафиров коментира, че докладът за КТБ, според който  в банката има дупка от 4,2 млрд. лева, има стойност на хвърчащ лист. Той обясни, че документът, изготвен от трите одиторски компании, не отговаря на международните счетоводни стандарти. Зафиров обясни, че проверката на "Корпоративно търговска банка" е правена по методика, която ще се прилага за останалите финансови  институции едва през 2015 г. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....