Икономиката на ЕС продължава да изостава от американската

11.03.2016 | 10:30
по статията работи: Десислава Маданска
Общата данъчна тежест в ЕС остава над 50% по-висока в сравнение с тази в САЩ и над 25% по-голяма, отколкото е в Япония
Икономиката на ЕС продължава да изостава от американската
Снимка: Thinkstock/Guliver

Едва 20% от препоръчаните от Европейската комисия (ЕК) реформи са били изпълнени на национално равнище, в сравнение с 22% през 2015 г. Това се посочва в проучване „Барометър за реформи – пролет 2016 на конфедерацията на европейския бизнес Bussinesseurope, чийто член за България е Българската стопанска камара (БСК).

В доклада се посочва, че сравнението с други водещи икономики подчертава необходимостта от провеждане на реформи, като целта е стимулиране на растежа и укрепване на публичните финанси.

Експертите отбелязват, че общата данъчна тежест в ЕС остава над 50% по-висока, отколкото в САЩ и над 25% по-висока от тази в Япония. Според тях са необходими допълнителни усилия от страна на държавите-членки за подобряване на фискалната устойчивост чрез усилия за намаляване на публичните разходи, вместо чрез увеличение на данъците. В България общата данъчна тежест е 42,1%, т.е. малко по-ниска от средната за ЕС, която е 48,2% и с около 40 на сто по-висока от тази в САЩ.

Данъчната тежест върху труда пък е почти 40% по-висока в сравнение двете САЩ и Япония. В доклада се отбелязва, че тази тежест трябва да бъде намалена, за да се насърчи създаването на нови работни места. Данъчната тежест върху труда в България е 33,6% при средно 51% за ЕС.

Относно учението през целия живот изследването показва, че само 45% от население на ЕС на възраст над 25 участват в някакъв вид обучение, в сравнение с почти 60% в САЩ. В доклада се посочва, че образованието трябва да е приоритет на правителствата, за да може хората от всички възрасти да имат знания и умения, които са им необходими, за да успеят на пазара на труда.

Сред другите показатели, които са разгледани в доклада, са индустриалните енергийни цени. В ЕС те са над 2,5 пъти по-високи в сравнение с тези в САЩ.

Последиците от застаряване на населението също са разгледани в изследването. В него се отбелязва, че се очаква този процес в ЕС да бъде много по-драматичен отколкото в САЩ.

Отчита се, че сериозната промяна във възрастовото разпределение на населението има значителни фискални последици, поради свиването на данъчната основа. Това се дължи на по-малкото работещи хора и в същото време – увеличение на разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението. Това увеличава необходимостта от спешни реформи в сфери като пазара на труда, ученето през целия живот и пенсионната система, отбелязват експертите.

В доклада се казва още, че в ЕС коефициентът на възрастова зависимост се очаква да се увеличи от 29% в момента до 54% през 2050 г., докато в САЩ се очаква съотношението да се увеличи от 22% само до 37%. В България коефициентът на възрастова зависимост се очаква да се увеличи от 30% през 2015 г. на 59% през 2050 г.

От 19% от БВП през 2015 г. до 26% от БВП през 2050 г. се очаква да се увеличат разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението в ЕС. В САЩ този показател е 13,1% за миналата година и се очаква да се покачи на 18% през 2050 г.

Делът на разходите за обществено здравеопазване на хората над 65 години в ЕС се очаква да се увеличи от 46% в момента до почти 62% през 2050 г. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...