В понеделник китайската икономика регистрира най-бавния си ръст за последните 7 години, предаде Bloomberg, позовавайки се на данни, публикувани от Националното бюро за статистика на страната. Въпреки това нарастването от 6,9% на годишна база за периода юли-септември изненада анализаторите, които прогнозираха растеж на икономиката на страната за третото тримесечие от 6,7%. Financial Times припомня, че през третото тримесечие на 2014 г. Китайската икономика нарасна със 7,3%.
Луис Куижс, анализатор в Oxford Economics, посочи пред Reuters, че очаква правителството на страната да продължи с усилията за създаването на положителен икономически растеж в рамките на предварително зададените цели, но не очаква правителството да прибегне до значими икономически стимули. В прес-съобщение от Националното бюро за статистика на Китай се изтъква, че цялостното представяне на икономиката на страната е стабилно. „Трябва да се има предвид, че условията вътре в страната и извън нея са сложни и все още има натиск в посока надолу върху икономиката“ се подчертава още в съобщението.
През годината икономическият растеж в страната се поддържаше основно чрез действия на правителството – чрез увеличаване на разходите за инфраструктура – и Народната банка на Китай, която последователно намали лихвения процент 5 пъти от месец ноември миналата година. Икономическият растеж през третото тримесечие се движи и от сектора на услугите. Същевременно данните за реалната икономика в страната не са положителни. Съставният индекс на мениджърските поръчки в страната (PMI), който спадна до малко над 47 пункта, се задържа на най-ниските си нива за последните 10 години, а инвестициите в производствения сектор се забавят.
Положителните данни, публикувани от Националното бюро за статистика на Китай, се отразиха и борсите в страната, които в понеделник също регистрираха растеж. Към 17 часа българско време основният индекс на борсата в Шанхай отчете покачване с 0,5% на дневна база, а тази в Шенжен – с 0,3%.
Покачването на борсовите индекси продължава тренда на лек растеж, започнал от началото на месеца. Положителното движение на индексите идва на фона на борсовия срив, започнал в средата на юни тази година (графика 1).
Графика 1: Движение на индекса на борсата в Шанхай от началото на годината
Източник: Bloomberg Business
Сривът на борсите, определен от някои икономисти като спукване на фондов балон, беше породен от интервенцията на борсите от страна на Народната банка на Китай, която в края на миналата година намали основния лихвен процент наполовина, създавайки спекулативен бум на фондовата борса.
Надуването на балони на борсите и в сферата на инвестициите може да продължи и през следващата година на фона на очакванията за допълнително намаляване на лихвените проценти и възможността задължителните резреви по депозитите, които банките поддържат, да бъде намалена. В изявление до клиентите си, цитирано от Reuters, банкери от ANZ Bank настояват правителството да намали размера на задължителните резреви, съхранявани от банките, с 50 процентни пункта.