Американската икономика нарасна през третото тримесечие с доста по-силно темпо спрямо първоначалната оценка на Търговския департамент благодарение на по-добро повишение на потребителските разходи и с оглед на рязък скок на износа при по-сдържан растеж на вноса.
Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през третото тримесечие с цели 3,2% на годишна база при предварителни данни за растеж от 2,9%. Това представлява най-солиден растеж на американската икономика от две години насам (от третото тримесечие на 2014-а година) след нейното анемично представяне през първото полугодие (повишение на БВП с едва 0,8% през първото и с 1,4% през второто тримесечие), като средните прогнози на финансовите пазари бяха за по-умерена възходяща ревизия до растеж от 3 на сто.
По-добрият от очакваното икономически растеж през третото тримесечие се дължи на солидно нарастване на американския износ, повишаване на бизнес запасите и на по-добро от предварителните оценки представяне на потребителските разходи.
Разходите на американските потребители, които са основен двигател на икономическата експанзия, се повишиха през третото тримесечие с 2,8%, а не с 2,1% според първоначалната оценка на Търговския департамент, но след техен солиден растеж с 4,3% през второто тримесечие (най-солидно повишение от края на 2014-а година). Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.
Графика на тримесечния БВП на САЩ
Основен генератор на икономическия растеж през третото тримесечие е нарастването на експорта с цели 10,1% (при първоначална оценка за повишение с 10,0%) след повишение с едва 1,4% през предходното тримесечие, като това представлява най-солиден ръст на износа от близо три години насам. В същото време вносът се повиши с едва 2,1% (под предишна оценка за повишение с 2,3%) след анемично повишение с 0,2% през трите месеца до края на юни.
В същото време американските компании започнаха да трупат нови складови наличности, като стойността на бизнес запасите нарасна през третото тримесечие със 7,6 млрд. долара след техен спад с 9,5 млрд. долара през второто тримесечие, но под предварителни данни за нарастване на запасите с 12,6 млрд. долара. Бизнес инвестиции извън жилищния сектор обаче се повишиха с едва 0,1% при първоначална оценка за тяхно повишение с 1,2 на сто.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, нарасна през третото тримесечие с 1,4% след повишение с 2,0% през периода април - юни, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 1,7% след растеж с 1,8% през второто тримесечие.
Междувременно бяха представени данни, показващи солиден ръст от 7,6% през третото тримесечие на корпоративните печалби след облагане с данъци след техен спад с 1,9% през второто тримесечие. Спрямо година по-рано корпоративните печалби нараснаха с 5,2%, отбелязвайки най-солидно повишение от последното тримесечие на 2012-а година.
Днешните данни са в подкрепа на пазарните очаквания, че Федералният резерв ще повиши основната си лихва с четвърт процент (до диапазона между 0,5% и 0,75%) на последното за годината заседание през декември. Фючърсите на федералната фондова лихва вече оценяват на цели 98% вероятността за подобен ход на заседанието на Фед на 13-ти и 14-ти декември спрямо вероятност от 94%, търгувана в края на търговията в понеделник.