Компаниите на пазара у нас използват вратички в закона, за да оскъпяват неправомерно бързите кредити. Това потвърждава Богомил Николов от организация "Активни потребители". Според анализ на общо 22 фирми в България, за да спазят законовото ограничение на лихвата, те калкулират част от таксите в главницата на заема.
Родното законодателство предвижда Годишният процент на разходите по кредит, т.нар. ГПР, трябва да е не повече от пет пъти основната лихва, което в момента означава малко над 50 %. Компаниите, предоставящи бързи заеми обаче, са намерили начин да заобикалят това изискване.
"В структурата на Годишния процент на разходите не се включват най-често разходи за обезпечение на кредита, за поръчителство. Тези разходи се добавят към главницата", казва Николов.
"Ако вие, например, искате да получите кредит 500 лева, но финансовата институция изисква от вас да кажем да осигурите поръчител, вие не сте в състояние да осигурите поръчител, следователно при условие на евентуалност, към вашите разходи се добавя такса за поръчител. Само че тя се добавя към главницата и главницата по този начин става от 500 лева да кажем на 550", обяснява още той, цитиран от БНР.
Той припомня, че все още клиентите имат сериозни пробреми, когато закъснеят с някоя вноска по заема си. Тогава веднага в договора се активират множество такси за забава, които буквално не позволяват на длъжника да излезе от ситуацията, просто защото те са прекомерно големи и те не се включват по закон в структурата на Годишния процент на разходите, тъй като те са разходи при неизпълнение на договор.
По думите на експерта за решаването на този проблем е необходимо да има законови промени и по-сериозен контрол върху сектора на небанковото кредитиране.