Цената на петрола най-сетне може да е достигнала дъното и да започне да се оттласква и вече има „светлина в дъното на дългия тъмен тунел“ на енергийните пазари, сочи последният Доклад за пазара на петрола на Международната агенция по енергетика (МАЕ), предаде Business Insider.
Цените на петрола се сринаха от над 100 долара за барел в средата на 2014 г. до 27 долара за барел през януари тази година, като така суровината изгуби повече от 70% от стойността си. Въпреки това през последния месец цените започнаха да се възстановяват и през настощята седмица петролът сорт брент се покачи до над 40 долара за барел. Според Международната агенция по енергетика именно този ценови растеж е сигнал, че петролът може би е достигнал дъното, от което постепенно започва да се оттласква.
„Ясно е, че текущата посока на движение на цените е правилната, макар че те имат да извървят още дълъг път“, пишат анализаторите в доклада. Според тях възстановяването на стойността на суровината на международните пазари се дължи на няколко фактора, сред които са решението на някои страни от ОПЕК и Русия да не увеличават добива над високите му стойности от месец януари, както и връщането на Иран на международните пазари, след като санкциите над страната бяха вдигнати по-рано през годината, което обаче се случва с по-бавни темпове от очакваното.
Преди санкциите над страната да бъдат вдигнати, пазарните анализатори предвиждаха, че добивът ѝ може да бъде увеличен до 500 000 барела дневно, което щеше да направи свръхпредлагането още по-тежко. Въпреки това към момента страната не е увеличила съществено добива над стойността му от 220 000 барела дневно от февруари, като от МАЕ предвиждат, че връщането ѝ на пазара ще продължи да бъде „постепенно“.
Освен това се наблюдаваше и спад на световното предлагане през февруари. „Предлагането на суров петрол спадна със 180 000 барела дневно през февруари, достигайки 96,5 милиона барела, в резултат на намаляването на добива от някои страни от картела ОПЕК и други производители, които не членуват в него“, изтъкват анализаторите, напомняйки, че въпреки това свръхпредлагането е достигнало 1,8 милиона барела дневно.
Въпреки силно оптимистичния тон на доклада, от МАЕ посочват, че сегашното покачване на цените не бива „да бъде приемано за категоричен сигнал, че най-лошото на пазара непременно е приключило“ що се отнася до петрола. Освен това анализаторите изтъкват, че възстановяването на цените ще отнемат още дълъг период от време, като балансът е възможно да се възстанови едва през 2017 г.