На дъното сме в Европейския съюз по цифровизация

04.03.2017 | 09:25
по статията работи: econ.bg
От петте наблюдавани показателя, България е с най-слаби резултати в броя на хората с умения в областта на цифровизацията
На дъното сме в Европейския съюз по цифровизация
Снимка: под лиценза на creative commons

България е на предпоследно място в Европейския съюз (ЕС) по цифровизация, сочат данните, представени днес от Европейската комисия.

Изследването проследява навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото. България е постигнала напредък в подобряването на своята инфраструктура за широколентов интернет, както и в предоставянето на свободно достъпни данни. Слабите резултати по уменията в областта на цифровите технологии и на цифровизацията на икономическите и обществените услуги са пречка за по-нататъшното развитие на цифровата икономика и общество, заключава комисията.

От петте наблюдавани показателя, България е с най-слаби резултати в броя на хората с умения в областта на цифровизацията. Отчита се, че все повече българи сключват абонаменти за мобилен широколентов интернет и делът на абонаментите за високоскоростен широколентов достъп продължава да расте. Цената на фиксираните широколентови връзки остава сравнително висока. Разполагаемият спектър за електронни съобщителни услуги е един от най-малките в ЕС.

Над половината (58%) от българите са свързани онлайн, но две трети нямат основни цифрови умения и броят на дипломираните специалисти в областта на науката, техниката, инженерството и математиката, не се е увеличил, въпреки растящото търсене на трудовия пазар за такива експерти. Проучването показва, че българите използват много интернет за видео разговори и за участие в социални мрежи, но извършват много по-малко онлайн дейности от останалите в ЕС.

В България все още не е преодоляно изоставането в цифровизацията на стопанската дейност. В областта на електронната търговия малките и средните предприятия рядко продават онлайн и техният оборот от електронни продажби е най-ниският в ЕС.

Отбелязва се, че България е постигнала напредък в предоставянето на обществени онлайн услуги, с което се е превърнала в една от определящите новите тенденции страни в ЕС. Въпреки това гражданите не използват услуги за електронно управление, колкото другите в ЕС.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...