До 2030 г. над 100 млн. души могат да изпаднат в крайна бедност вследствие на климатичните промени. Измененията могат да доведат до разрушаване на земеделието и създаване на благоприятни условия за разпространяване на малария и други болести. Това се посочва в доклад на Световната банка.
От финансовата институция посочват, че за да се избегне това, в следващите 15 години светът трябва да предприеме мерки за ограничаване на въздействието на глобалното затопляне.
Според експертите, изготвили доклада, след 2030 г. възможността на света да се адаптира към неизбежните промени в климата ще бъде ограничени.
Част от предупрежденията са, че в периода 2015 - 2030 г. политиките за овладяване на глобалното затопляне няма да имат съществен ефект. Ето защо от ключово значение е усилията да се насочат към мерки за адаптиране към промените.
Необходими са по-амбициозни планове за намаляване на вредните емисии, които да задържат покачването на температурата в рамките на договорените 2 градуса по Целзий, за да облекчат негативните ефекти върху бедните.
Необходими са по-добри социални системи и здравно осигуряване за всички граждани, внедряване на подобрения като защита при наводнения, системи за ранно предупреждение и създаване на по-устойчиви земеделски култури.
Според анализаторите тези мерки могат да предотвратят или значително да компенсират негативните ефекти от измененията в климата върху бедните през следващите 15 години.
Докладът се позовава на проучвания, според които до 2030 г. климатичните промени може да доведат до спад в световната реколта с 5% и с 30% - до 2080 г. Повишаването на температурите може да увеличи броя на хората със 150 милиона души в риск от заразяване с малария, диария и недохранване. Всичко това ще доведе и до по-ниска производителност на труда, смятат специалистите.
От организацията припомнят, че премахването на крайната бедност е една от 17-те цели, одобрени от ООН през септември 2015 г. Постигането й ще бъде невъзможно, ако не се вземат предвид глобалното затопляне и последствията от него върху бедните.
„Климатичните промени и сега нанасят вреди заради намаляването на добивите в земеделието, наводненията, унищожаването на домове и цели селища. Освен това глобалното затопляне увеличава заплахата от болести като малария“, отбелязва директорът в Световната банка по климатичните промени Джон Рум.
По думите му бедните семейства, особено в Субсахарска Африка и Южна Азия, са най-уязвими, тъй като основното им имущество обикновено са зле построени жилища и земеделска земя, върху които природните бедствия могат да нанесат непоправими щети.
Освен това климатичните промени могат да увеличат цените на хранителните продукти с 12% през 2030 г. в Африка, където 60% от разходите на най-бедните домакинства са свързани именно с прехраната.