От 2009 до 2014 г. темпът на ръста на заплатите е 35%, като се махне инфлацията. За това време ръстът на икономиката е 13%, а този на производителността се е увеличил с 22%. Това коментира в ефира на Нова телевизия икономистът Владимир Каролев. Той изчислява, че според тези данни трудовото възнаграждение расте 3 пъти повече от икономиката и един път повече от производителността на работещите.
“Хората казват, че заплатите ни са най-ниските в Европейския съюз, ни никой не отбелязва, че и производителността ни е най-ниска, допълни съветникът на министъра на икономиката”, подчертава Каролев.
Експертът е на мнение, че единственият източник, който стимулира растежа на българската икономика, е увеличаването на спестяванията и инвестициите. В допълнение той посочва, че за да расте повече размера на заплатите, предприятията трябва да са по-производителни.
"Не искам държавата да се меси във фиксирането на нищо, защото ако погледнем кои са най-богатите държави, ще видим, че начело са страни, в които държавата се меси много малко, защото има индекс на икономическа свобода”, обяснява Владимир Каролев.