Преглед на икономическите теми в печата, 24 август

24.08.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 24 август
Снимка: под лиценза на creative commons

"Кабинетът иска глобите за нарушения при храните да скочат 10 пъти"

Управляващите създават все по-голям хаос в нормативната база за храните. Вчера пресслужбата на кабинета съобщи, че е одобрен проект на нов Закон за храните, който би трябвало да затегне контрола в този сектор, включително и с по-сериозни глоби. Това е поредният от серията опити да се регламентират производството на стоки за трапезата ни, етикетирането, опаковането, съхранението и т.н.

В проекта, одобрен вчера, се предвижда значително повишение на глобите за фирми, които влагат наднормени количества сгъстители, овкусители или пушеци, каквито често се използват например при колбасите и други видове полуфабрикати. Нарушителите ще трябва да платят глоба от 2000 до 4000 лв. при санкции от 250 до 500 лв. в момента, макар да не е ясно точно колко от наложените глоби реално се събират. Храната трябва да е годна за консумация и да не представлява опасност. Наказанието за нарушение ще е между 2000 и 4000 лв., предвижда още законопроектът. Същото важи и за всеки, който предлага минерални или изворни води без сертификат.

в. "Сега"

"Имотният регистър и БУЛСТАТ препъват електронното управление"

Още дълго време гражданите и бизнесът ще трябва да подават на хартия удостоверения за имоти в Агенцията по вписванията, въпреки че правителството обеща чиновниците да проверяват вписванията, отбелязванията и заличаванията изцяло по служебен път. Пречка за това е недовършената работа по дигитализирането и качването в Имотния регистър на всички нотариални актове и документи. На хартия остават и удостоверенията за обстоятелства, вписани в регистъра БУЛСТАТ. Това става ясно от доклада на Държавна агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) за предприетите мерки за намаляване на административната тежест.

С доклада, одобрен вчера на редовното заседание на правителството, от агенцията предлагат да отпадне изискването гражданите и бизнесът да носят на крака на чиновниците 12 основни удостоверителни документа. При 8 от тях всичко зависи от това колко бързо правителството и парламентът ще се справят с нужните десетки нормативни промени. Останалите 4 удостоверения ще почакат заради недовършена дигитализация на регистрите.

в. "Сега"

"Каменаров оглави БНТ, революции не се очакват"

БНТ има нов генерален директор. Константин Каменаров беше предпочетен с четири гласа "за" и един "против" от Съвета за електронни медии (СЕМ). За него гласуваха председателката на съвета София Владимирова (ГЕРБ), Бетина Жотева (от квотата на президента Росен Плевнелиев), Мария Стоянова (президента Плевнелиев) и Розита Еленова (Български демократичен център на Христо Ковачки). Против гласува само Иво Атанасов (БСП). "Не съм убеден, че той е най-добрият вариант за управлението на БНТ през следващите три години", каза Атанасов. Неговият фаворит беше бившият генерален директор на БНР Валерий Тодоров.

От началото на конкурса Константин Каменаров беше сочен като един от основните претенденти за поста генерален директор на БНТ сред шестимата кандидати, сред които бяха още Сашо Йовков, Валери Тодоров, Тома Иванов, Иван Гарелов и считаният за негов главен съперник Емил Кошлуков. Още когато се разбраха имената на желаещите да оглавят обществената телевизия, стана ясно и че няма добър и качествен избор за БНТ.

в. "Капитал Daily"

"Начертаха график за битката с бюрокрацията" 

Правителството одобри обобщен доклад с предложенията на всички министерства за намаляване на административната и регулаторната тежест върху гражданите и бизнеса. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Докладът идентифицира възможности за намаляване на административната и регулаторната тежест по отношение на 605 административни услуги и регулаторни режима (около ¼ от всички 2415 услуги и режими). Най-големи са възможностите по следните направления:

- намаляване на изискваните документи от заявителите - 284 услуги;

- въвеждане на служебно събиране на информация - 238 услуги;

- разширяване на каналите за достъп и предоставяне на възможност за комбинация на тези канали при заявяване и получаване на услугата - 127 услуги;

- опростяване на вътрешния процес и взаимодействието с други администрации - 101 услуги;

- премахване и/или намаляване на таксата/цената на услугата - 87 услуги;

- премахване на услугата - 76 услуги;

- намаляване на срока за извършване на услугата - 52 услуги.

в. "Стандарт"

"Скандалната бебешка пудра тихомълком изтеглена от България"

Бебешката пудра на Johnson & Johnson, заради която един от най-маститите производители на детска козметика в световен мащаб бе осъден на $ 417 млн. в САЩ, е била тихомълком изтеглена от пазара в България. Това установи проверка на „Монитор" по големите вериги дрогерии и аптеки, както и по складовете в столицата. В тях няма който и да било от продуктите против подсичане на компанията от месеци, обясниха търговци пред екип на вестника. От една от веригите обясниха, че изтеглянето е дошло от страна на производителя и доставчика му за България, но това е направено без обяснение.

Във вторник американската преса гръмна, че щатски съд е уважил иска на жена, твърдяща, че е заболяла от рак на яйчниците, след като в продължение на години е използвала на интимната си област бебешка пудра на компанията на основата на талк.

в. "Монитор"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.04   217 г. – Римският император Каракала е убит от преторианския префект Макрин, който го наследява на трона. 1195 г. – Византийският император Исак II Ангел е...