Преглед на печата, вторник, 14 октомври

14.10.2014 | 08:51
по статията работи: Георги Велев
Водещите заглавия в интернет
Преглед на печата, вторник, 14 октомври
Снимка: Thinkstock/Guliver

„Труд“: ЕК: България е с най-лошия пазар на ток за бита

Пазарът на електроенергия за бита в България е най-лошият сред всички страни в ЕС. Това се казва в доклад на Еврокомисията за напредъка в изграждането на единен енергиен пазар на общността.
От Брюксел са провели анкети, като българският пазар е събрал едва 48 точки в сравнение със 72 средно за ЕС.

/Пълният текст/

 

Руско ембарго удари Бг износа за ЕС

Конфликтът Украйна - Русия удари не само българския износ за двете страни, но и експорта за ЕС.
„Имаме сигнали за свиване на износа за ЕС при фирмите от машиностроенето и електротехниката. Засегнати са компании, които са доставчици на възли и елементи за пряко вграждане в производството на съоражения и машини в Западна Европа.

/Пълният текст/

Новата BG икономика: BG помпи за френско вино

Има ли нещо българско във френски вина? Оказа се, че има. Помпите, с които машините превръщат гроздовия сок в скъпо удоволствие, са произведени в кърджалийската фирма „Унитех“.
Собственици са трима бизнесмени - инж. Бойко Паскалев, Атанас Христев и Георги Павлов, които работят заедно още от зората на демокрацията. "По онова време ние бяхме в различни машиностроителни предприятия, но се роди идеята да направим нещо ново, което да е с универсално приложение в икономиката", обяснява инж. Паскалев. Така през 1990 г. се появява "Унитех".

/Пълният текст/


„Монитор“: Големите вериги се връщат на „Витоша”

Бул. „Витоша“ е следващата стъпка в експанзията на големите търговски вериги, прогнозират от консултантската фирма Forton.
Според специално проучване за бул. „Витоша“ причините са отсъствието на редица компании от основната търговска улица на София и очакваното затихване на строителството на молове.

/Пълният текст/


Строим център за лечение на рак за 150 млн. евро

Наши учени вече са готови с проект за изграждане на нов център за лечение на рак чрез революционната адронна терапия, разработена от ЦЕРН. Подобна болница ще струва 150 млн. евро, а построяването й ще отнеме седем години. Изграждането на центъра преди всичко обаче е въпрос на политическо решение и може да стане с европейски средства. Това съобщи вчера доц. Леандър Литов на съвместна пресконференция с директора на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) проф. Ролф Хойер и образователния министър доц. Румяна Коларова.

/Пълният текст/


Имотите в ЕС поскъпнали с 1,7%

Средната цена на квадратен метър жилище в ЕС през второто тримесечие е нараснала с 1,7 на сто на годишна база, сочат данни на Евростат. Спрямо периода януари-март увеличението е 1,4%.
Най-голямо нарастване на цените е отчетено в Естония (14,5%), Ирландия (12,5%) и Великобритания (10,5%), сочи още статистиката. Спад на цените отчетен в Словения (-9,8%), в Италия (-4,8%) и Румъния (-3,8%).

/Пълният текст/


„Стандарт“: Ковачки дължи 15 млн. на БДЖ

14,8 млн. лв. дължи към 9 октомври бизнесменът Христо Ковачки на "БДЖ-Товарни превози". Това съобщиха от "Холдинг БДЖ" в отговор на въпроси на в. "Стандарт". 9 785 177 лв. са дълговете на спедиторската му фирма "Тибиел" ЕООД. Задълженията са за превозени над 2,7 млн. т въглища от мините към ТЕЦ-овете на Ковачки, които "Тибиел" не обслужва в пълен размер и в уговорените срокове, посочват от БДЖ и допълват, че 5,559 млн. лв. от тях са просрочени, а 4,226 млн. - текущи.

/Пълният текст/


Ипотеките върху имоти стават публични

Ипотеките и другите тежести върху имотите ще могат да се проверяват от всеки, който иска тази информация. Направената справка ще се отбелязва в регистър заедно с ЕГН на лицето, което е получило данните, предвижда подготвена промяна в Правилника по вписванията на Агенцията по вписванията. С нея ще се премахне действието на корекции, направени през юли, с които се забрани на хора, които не са собственици на даден имот, да получават информация за тежестите и историята му.

/Пълният текст/


“Южен поток” важен за леви и десни

Проектът "Южен поток" е приоритет за БСП и ГЕРБ. "БСП е за продължаване на проекта. "Ние сме за реализацията на всички големи енергийни проекти, въпросът за формата може да се обсъжда, но нямаме време за бавене, защото може да загубим всеки един от тях и като цяло всички", каза Янаки Стоилов. "За каква нова активност по отношение "Южен поток" може да се претендира, когато министър на БСП с пълномощно предостави правомощието на ЕК да движи преговорите с Русия по изграждането на "Южен поток", посочи Цецка Цачева.

/Пълният текст/


„24 часа“: ЕС се притеснява за бюджета на енергийния регулатор в България

Европейската комисия е обезпокоена, че в някои от страните-членки на ЕС, енергийните регулатори нямат персонал и ресурси, за да могат да си вършат работата, пише белгийското издание EUobserver.
Изпълнителният орган на ЕС също така е загрижен за независимостта на някои от националните надзорни комисии.

/Пълният текст/


Уникален протонен онкоцентър за 150 млн. евро ще се строи у нас с помощта на ЦЕРН

Планира се в България до 7 г. да бъде построен онкоцентър, чийто ускорител ще атакува рака с протони и леки йони.
Това съобщи доц. Леандър Литов от СУ в музея "Земята и хората", където бе открита изложба, посветена на 60-годишнината на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН).

/Пълният текст/


Сблъсъци в Хонконг, маскирани разтурват барикади

В Хонконг избухнаха сблъсъци между продемократичните демонстранти и десетки маскирани нападатели, които бяха разтървани от полицията. Мъже с лекарски маски опитаха да разбият издигнатите от демонстрантите барикади в квартала на адмиралтейството, където са министерствата, предаде АП.

/Пълният текст/


„Преса“: КФН наложи административна мярка на "Глобал Маркетс"

Комисията за финансов надзор наложи принудителна административна мярка спрямо "Глобал Маркетс" ООД, съобщиха от комисията.
С тази мярка КФН задължава "Глобал Маркетс"да прехвърли всички активи на свои клиенти, които не са избрали изрично начин за уреждане на взаимоотношенията им, към инвестиционен посредник, получил лиценз за извършване на дейност от Комисията за финансов надзор (КФН) или от Българска народна банка, който е дал съгласие за това, а в случай че такъв посредник не е налице – в депозитарна институция, включително чрез откриване на нови сметки на клиентите.

/Пълният текст/


Кристалина Георгиева може да поеме енергийния съюз

Българският еврокомисар Кристалина Георгиева е един от възможните варианти за ресора на заместник-председател на ЕК по енергийния съюз, съобщи в. „Юропиън войс“.
Рокадата се налага, след като Европарламентът отхвърли категорично преди седмица номинацията на словенката Аленка Братушек за този пост. Любляна вече издигна нов кандидат в лицето на Виолета Булч, но липсата на политически опит най-вероятно ще накара новия председател на ЕК Жан-Клод Юнкер да  предложи ресор, различен от отговорностите на енергийния съюз, коментира изданието.
 
/Пълният текст/


200 млн. лв. повече за военните

С близо 200 млн. лв. по-висок бюджет за 2015 г. ще иска военното ведомство, научи „Преса“. Тази цифра най-вероятно ще залегне в проектосметките, тъй като започва изготвянето на параметрите на военния бюджет за следващата година. На въпрос на репортер на вестника от МО нито потвърдиха, нито отрекоха новината. За тази година военният бюджет е около 1 млрд. лв. и се изразходва предимно за заплати, осигуровки и текуща издръжка на войската. Парите са малко и едва покриват и най-насъщните нужди на армията. За да се води нормален учебен процес, като се увеличат полевите тренировки, ученията и останат някакви средства за превъоръжаване, парите за отбрана трябва да са поне 1,2 млрд. лв.

/Пълният текст/


„Новинар“: Инспектори погнаха мандрите

Опасни и забранени съставки в сиренето, маслото и млякото търсят от агенцията по безопасност на храните. Инспекторите влязоха в мандрите тази седмица, за да проверят качеството на млечните продукти и дали фирмите притежават необходимите документи за производство. Това съобщиха за „Новинар” от агенцията.

/Пълният текст/


Пшеницата удари 300 лв. за тон

Цената на пшеницата от тазгодишната реколта постепенно се увеличава и се очаква поскъпването да продължи заради недостатъчното количество. В момента хлебната се изкупува за 300 лв./тон, а фуражната за 280 лв.
Очаква се, че хлебната пшеница тепърва ще се търси у нас и поради тази причина цената й ще продължи да расте, изтъкнаха експерти.

/Пълният текст/


Словакия подготвя нова петролна сделка с Русия

Словакия ще сключи сделка с Русия за доставка на петрол до 2029 г. на фона на опасенията за значително съкращаване на доставките на руски газ.
Като член на НАТО, ЕС и еврозоната с население от 5,4 милиона души и процъфтяващ сектор за автомобилно производство, Словакия е напълно зависима от Русия за петролните доставки, предаде АФП.

/Пълният текст/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....