В "Топлофикация" вдигали заплати, докато дълговете им растат
В „Топлофикация-София“ си вдигали заплатите, а дълговете на компанията продължават да растат, показва годишният финансов отчет на дружеството за 2014 г., съобщи "Труд".
Документът все още не е публикуван официално, а се обработва в Агенцията по вписванията, въпреки че по закон отчетът е трябвало да бъде приет и публикуван на страницата на дружеството още през юли миналата година. Над 26 милиона лева от парите на българските данъкоплатци са отишли за заплати на шефове и служители в столичната Топлофикация. (24 часа)
Сменяме асансьора с пари от Европа, опрощават 1/5 от заема
От лятото ще можем да сменяме асансьора във входа с пари от Европа. Това става възможно с новия, трети етап на програмата за енергийна ефективност в бита REECL, по която на етажната собственост ще се отпуска заем, от който след това ще се опрощава една пета. Това пише "Монитор".
Целта е в жилищните сгради да се използват нови асансьори, харчещи много по-малко енергия от старите. (24 часа)
Делян Добрев: 5 на сто от електроенергията се търгува на борсата, след юни делът ще се увеличи
В края на 2014 г. наследихме тарифен дефицит в Националната електрическа компания от 800 млн. лв. През 2015 г. без много шум и фанфари направихме реформа в енергетика. Това заяви пред БНТ председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.
По думите му с реформата са се увеличили приходите, с прехвърлянето на квоти за вредни емисии. Сега в НЕК има тарифен излишък около 100 млн. лв., което е за пръв път от 2010 г. Депутатът от ГЕРБ каза още, че на независимата електроенергийна борса се търгуват около 300 мегавата, което е около 5 % от енергията, която се търгува като цяло в страната. Обемите ще се увеличат след месец юни тази година, подчерта Добрев. (Труд)
Масови дела на общини срещу санкции за нарушения по европроекти
Административният съд във Велико Търново гледа серия от дела, заведени от общини от цяла Северна България срещу наложени люти санкции за нарушения по европроекти. По жалби на глобени кметства до момента в съдебната инстанция са заведени 9 дела. (Труд)
"Училище за потребители" стартира в 6 града
"Училище за потребители" ще покаже на гражданите как да пазаруват правилно. За инициативата, която ще се проведе едновременно в София, Варна, Бургас, Русе, Пловдив и Монтана, съобщи Комисията за защита на потребители (КЗП).
Експерти на комисията ще придружават посетителите на търговски центрове във всеки един от тези градове, за да им покажат кои са важните стъпки, когато пазаруват, за да са доволни от покупката си. Те ще ги информират и как да избегнат рисковете да бъдат подведени от некоректна информация или да си закупят стока или услуга, която не искат и не им трябва. (Новинар)
Държавата разпределя над 4 млн. лв. между 82 общини
Допълнителни разходи от над 4,21 млн лв. иска просветното министерство. Това става ясни от постановление на Министерския съвет, публикувано за обществено обсъждане. Парите ще бъдат дадени на общо 82 общини.
В мотивите на документа е записано, че средствата са за подпомагане на извънучилищните педагогически учреждения. Такива са общинските образователни центрове, като пари ще има и за онези общини, където има астрономически обсерватории. (Новинар)
Изнесоха 1,6 млрд. в търсете на доходност
Инвестициите на българските граждани и бизнес зад граница се увеличават в търсене на по-добра доходност. Причината за това са падащите лихви по банковите депозити, повечето от които са под 1% годишно. Към края на декември 2015 г. активите, управлявани от местните и чуждестранните инвестиционни фондове, които осъществяват дейност в България, възлизат на 2,216 млрд. лв., сочат данните на БНБ. В тези фондове средствата си влагат застрахователи и пенсионни фондове, както и отделни граждани и фирми, които търсят алтернатива на банковите депозити. Активите на инвестиционните фондове за година се увеличават с 258,3 млн. лв., или с 13,2%. 1,6 млрд. лв. от управляваните от тези фондове средства са инвестирани зад граница, сочат изчисления на "Стандарт" на база на данните на БНБ. Вложенията на фондовете в чужбина за година скачат с 319 млн., или с 24,8%. В същото време вложенията на местните фондове в банкови влогове се свиват със 100 млн. лв. Явно наред с нарастващите влогове в банките, все повече български компании и граждани търсят алтернатива и влагат парите си в инвестиционни фондове. Самите фондове пък изнасят голяма част от набраните средства от своите клиенти зад граница в търсене на по-изгодни инвестиции. (Стандарт)