Призивите на Йордан Цонев за отпадане на банковата тайна противоречат на основни правни принципи

04.08.2014 | 18:10
по статията работи: econ.bg
КТБ АД е в стабилно състояние въпреки атаките срещу нея
Призивите на Йордан Цонев за отпадане на банковата тайна противоречат на основни правни принципи

Многократно коментираният случай с Корпоративна търговска банка АД беше засегнат отново от председателя на комисията по бюджет и финанси в парламента Йордан Цонев. Депутатът от ДПС отправи тежки обвинения за криминални деяния, както и апели за обявяване на банката в несъстоятелност от ефира на Нова телевизия.

Той пренебрегна констатациите, съдържащи се в доклада на квесторите в КТБ АД до Българска народна банка (БНБ), които показват, че финансовата институция е в стабилно състояние въпреки атаките срещу нея, и постави фокуса на разговора в друга негативна посока. Манипулативните внушения за сериозни криминални деяния, свързани с КТБ, се тиражират от доста време с цел банката да бъде ликвидирана, да се удовлетворят депозантите за сметка на държавния бюджет вместо за сметка на банковите активи, а активите на КТБ АД да бъдат разпродадени на когото трябва, за колкото трябва.

В изказването си Йордан Цонев многократно се позова на Европейската комисия, без да цитира нито един неин документ в своя подкрепа. Казаното в изпратеното от Европейската комисия писмо е точно обратното на неговите твърдения. Призивът за бързо изплащане на гарантираните влогове е продиктуван от заблудата, публично прокламирана от някои високопоставени длъжностни лица и политици, че КТБ АД е банка в несъстоятелност.

В писмото на ЕК въобще не се споменават препоръки за приемане на специални закони за една или друга банка както и за разделяне на активите на която и да е финансова институция на „добри”, „лоши”, „здрави”, „болни” и т. н. Цитираният текст на Европейската директива за схемите за гарантиране на влоговете 1994/2009 засяга само банки в несъстоятелност (съгласно чл. 10 (1) „съответната кредитна институция изглежда не е в състояние, по причини, които са пряко свързани с нейното финансово състояние, да изплати депозитите и за момента няма перспектива да бъде в състояние да го направи”). КТБ АД не е обявявана и няма основание да бъде обявена в несъстоятелност, което е видно от доклада на квесторите, така че тези текстове не са приложими в случая.

Неколкократно беше предлагано въвеждането на специално законодателство за КТБ АД, включително и последния вариант, представен от Цонев в Народното събрание днес (4 август) – чрез допълнение в Закона за изменение на Закона за държавния бюджет. Всички тези идеи противоречат на Конституцията, на действащото законодателство и на констатациите на квесторите на КТБ АД във вече приетия от Централната банка доклад.

Многократните призиви на депутата от ДПС за отпадане на банковата тайна и отваряне на кредитните досиета противоречи на основни национални правни принципи и изрични закони като Закона за защита на личните данни, Закона за защита от дискриминация, Закона за кредитните институции и др. Напомняме на г-н Йордан Цонев, че всички политически личности са длъжни да декларират пред Сметната палата имотното си състояние, включително и ползваните от тях заеми. Обществеността няма да научи нищо ново от „отварянето на досиетата Х” в Корпоративна търговска банка АД.

Учудващ е също така и опитът за инкриминиране на всеки един кредитополучател, само защото е ползвал услугите на КТБ АД. Защо тогава да не отворим публично кредитните досиета на още няколко или на всички банки?

Инсинуациите, че трябва да повикаме на помощ финансовото разузнаване на международни одиторски фирми, защото държавните структури, занимаващи се с тази дейност, не могат да си свършат работата и да проследят някой и друг финансов поток, също са меко казано некоректни. Може би ако многократно цитираният от Йордан Цонев негов съпартиец беше оглавил ДАНС, всички парични потоци в държавата (публични и частни) щяха да са предмет на особен интерес и обстойно изследване.

Друг е въпросът кой от съдебните органи е упълномощил председателя на бюджетната комисия да раздава присъди и да коментира следствени действия. Обявяването на наличие на „криминален случай”, „плашещи факти” и други подобни словесни нападки са типични за атаката срещу банката и отново потвърждават пряката връзка на Йордан Цонев с кръговете, предизвикали кризата. Криминални са по-скоро подобни изказвания поради явното подтикване към масово теглене на средства, влошаване на състоянието на КТБ АД и като цяло - настройване на общественото мнение в посока, изгодна на сценаристите на тази атака срещу националната сигурност на България.

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...