С 3,6% нарастват почасовите разходи за труд в България през второто тримесечие на годината спрямо същия период на 2013 г. За разлика от януари-март обаче не се наблюдава промяна, сочат данните на Евростат. Увеличението е три път над средното за целия Европейски съюз ниво, където тези разходи са се повишили с 1,2%.
В състава на общите разходи за труд разходите за възнаграждение за един отработен час у нас се увеличават с 3% спрямо година по-рано, а другите разходи (социални, здравни осигуровки и други разходи, извън възнаграждението) се увеличават с 6,5 на сто спрямо второто тримесечие на 2013 г.
Като цяло в Европейския съюз (ЕС) почасовите разходи за труд нарастват с 1,2%. Със същия процент се увеличават и в еврозоната през април-юни. За разлика от това през първото тримесечие на годината повишението беше в размер на съответно 1% и 0,6%.
В ЕС разходите за заплати са се повишили с 1,2 на сто през отчетния период. По икономически дейности най-голям ръст на общите разходи в неикономическите сектори е регистриран в промишлеността – с 2,8 на сто, в строителството – с 0,4 на сто, и в услугите – с 0,7%.
Сред страните-членки най-голямо повишение на разходите за труд се наблюдава в Естония – със 7,3%, Словакия – с 6 на сто, и в Латвия – с 5,9%. Спад в стойността на показателя има в Кипър – с 3,9 на сто, и в Ирландия – с 0,4 процента.