До края на октомври ще бъде ясно решението за поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка (КТБ). Това потвърди в ефира на БНР служебният министър на финансите Румен Порожанов. По неговите думи в момента е необходимо да се разгледа планът за оздравяване на банката, който предлагат инвеститорите. „Вече бяха проведени първите разговори с тях в Министерство на финансите, както и в Българската народна банка“, подчерта министърът.
Според Порожанов при евентуална ликвидация на КТБ последствията ще бъдат сериозни. „Създаването на пропасти с ликвидации, изплащането на средствата от Фонда за гарантиране на вземанията и оставянето му със заем би породило голямо напрежение и недоверие“, подчерта той.
Служебният министър допълни още, че вече има предвидени няколко варианта за поставената под специален надзор финансова институция. По неговите думи при евентуално отнемане на лиценза на банката Фонда за гарантиране на влоговете ще бъде затруднен с изплащането на сумите на вложителите. Румен Порожанов припомня, че фонда има ликвиден недостиг от 1,6 млрд. лв.
„Императивът от Брюксел е напълно основателен“, коментира той по отношение на започналата срещу страната ни процедура заради действията по казуса с КТБ. „Преди време в разговори с Комисията коментирахме, че така заложените текстове в нашият закон не транспонират европейската директива, така че да се предаде нейния дух. Според нея, когато една банка има ликвидни проблеми, гаранционният фонд трябва да започне да плаща гарантираните влогове до 5 дни. Ние работим за промяна в закона, която ще бъде внесена за разглеждане от новия парламент“, обясни Порожанов.
По отношение на планираното за понеделник заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, в рамките на което трябва да се разгледа предложението за актуализация на държавния бюджет, служебният министър коментира, че от КНСБ имат право да отказват да присъстват. Той припомни, че работодателите и синдикатите имат право да получат подобен проектозакон 48 часа преди насроченото му обсъждане. Румен Порожанов потвърди, че ако трябва, заседанието ще бъде отложено за сряда, за да могат синдикатите и работодателите да се запознаят с проектозакона.
“Безспорно е, че в рамките на заложените приходи те са с 1,7 млрд. повече на данъчните приходи и с 2 млрд. повече на консолидирана основа, спрямо отчетеното за 2013 г.”, коментира финансовият министър. Той допълни, че предложения от служебното правителство вариант за актуализация на бюджета не е краен и тепърва предстои да бъде обсъждан от новото Народно събрание след изборите.
“Фискалният резерв, с който разполага бюджета, беше в размер на 8,2 млрд. в началото на служебния кабинет. Този ресурс покрива разходите , които са по дефицита на бюджета, който е към момента, без актуализацията, плащанията, които са по обслужванията на дълга, към момента, и януарските плащания, където имаме струпване на големи плащания по външен дълг – близо 1.7 млрд, дефицити, които са в началото на всяка година формирани в Бюджета и директните плащания на площ”, обясни Порожанов.