Ръст на китайския внос на суров петрол през ноември

22.12.2016 | 16:40
по статията работи: econ.bg
През ноември Китай внесе 32,4 млн. метрични тона суров петрол, или около 7,9 млн. барела на ден, което представлява ръст на вноса с 18,3% спрямо година по-рано
Ръст на китайския внос на суров петрол през ноември
Снимка: под лиценза на creative commons

Вносът на суров петрол в Китай нарасна рязко през ноември с оглед на силното търсене на ценната суровина от местни рафинерии и на фона на агресивните усилия на властите в Пекин за повишаване на стратегическите петролни резерви.

През ноември Китай внесе 32,4 млн. метрични тона суров петрол, или около 7,9 млн. барела на ден, което представлява ръст на вноса с 18,3% спрямо година по-рано, показват данни на Генералната митническа администрация на страната, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Китай е вторият най-голям в света потребител на енергия и е основен вносител на суров петрол във времена, когато има свръхпредлагане и често си съперничи със САЩ като топ вносител на "черното злато".

Анализатори твърдят, че тъй като Китай позволява на повече независими рафинериите да купуват суров петрол директно от чуждестранни източници, вносът на петрол в страната вероятно ще продължава да се покачва с оглед на свиващото се вътрешно предлагане. През ноември Китай е добил 16,09 млн. това суров петрол, като това представлява намаление на производството с 9% спрямо година по-рано.

През миналата седмица агенция Ройтерс съобщи, че от следващата година властите в Пекин ще спрат правото на независимите рафинериите да изнасят петролни продукти, предизвиквайки безпокойство в петролната индустрия. Китайското правителство не е наложило забрана на износа, но според немската банка Commerzbank, ако Пекин въведе подобен запор през следващата година, растежът при вноса на суров петрол в страната ще се забави значително. През настоящата година независимите рафинериите в страната, известни също така като "чайник рафинерии", формират около 90% от увеличението с 925 хил. барела на ден на китайския внос на петрол, добавя банката.

Трябва да се има предвид, че всеки един низходящ тренд в китайския апетит за суров петрол може да нанесе удар на световния петролен пазар, който все още продължава да страда от свръхпредлагане. Петролните производители, особено тези от Близкия изток, където са и повечето китайски източници на ценната суровина, разчитат на силното търсене в Китай, което да помогне за компенсиране на съществуващия петролен излишък и да подкрепи цените.

През ноември Саудитска Арабия е изпреварила Русия, превръщайки се в най-големия доставчик на суров петрол в Китай. Износът на Кралството за Пекин е нараснал с 29,2% на годишна база до 4,7 млн. тона, или под около 1,15 млн. барела на ден.

Търговците и анализаторите също така следят внимателно и износа на петролни продукти от Китай, като през последните няколко месеца скокът на китайския експорт на бензин и дизел е довел до ограничаване на маржовете на печалби, отчетени от рафинериите в Азия, посочват анализатори. През ноември китайският износ на бензин е скочили с 65% спрямо година по-рано до 938 215 тона. По-голямата част от износа е бил в посока Сингапур, известен като рафинерен център и дом на много търговски компании, участващи в петролния бизнес. В същото време износът от Китай на дизелово гориво е нараснал с 62% спрямо ноември 2015-а, достигайки 1,47 млн. тона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...