От днес синдикатите обявиха национална стачка в Гърция, предаде Агенция Франс Прес. Причината за протестите е намаляването на правителствените разходи за някои социални програми. Това е първият протест през втория мандат на лявото правителство на Алексис Ципрас, а според синдикатите той ще се превърне в най-голямата стачка, обединяваща държавните и частните служители, за последната година.
Парадоксално, собствената партия на гръцкия премиер Сириза също се обяви в подкрепа на протестите, предаде Reuters. Според някои от партийните членове протестът ще подпомогне правителството при преговорите с международните кредитори на страната. Според най-големите синдикати в страната – ADEE и GSEE, съответно на работещите в държавния и частния сектор, протести ще има в Атина, Солун и всички големи градове в Гърция. Те започнаха в 10 часа сутринта днес.
Синдикатите в страната се обявиха против увеличаването на някои данъци и политиката на остеритет, която правителството договори с международните кредитори. Мерките, които властите в страната предприемат, включват намаляване на пенсиите. Освен това в началото на тази седмица Атина гласува намаляване на привилегиите и финансовите помощи към бившите гръцки държавници.
Стачкуващите спират работа в много учреждения и сфери на икономиката. От днес са спрени самолетните полети, пристанищата са затворени, а държавната администрация няма да работи. Повечето държавни учебни заведения в страната също няма да работят, а болниците ще приемат само спешни случаи. Повечето аптеки в страната също са затворили. Към протестите се включват и журналистите в Гърция, като те ще отразяват само стачките.
Протестът се случва по време на делегация в Атина, включваща част от международните кредитори на Гърция. Сред тях са представители на Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ), Международният валутен фонд (МВФ) и Европейският фонд за стабилност. Делегацията ще оцени представянето на страната по отношение на договорените реформи. В средата на юли Гърция се договори с кредиторите си за трети спасителен план на стойност 86 млрд. евро, които ще бъдат изплатени на страната в рамките на следващите 3 години. Срещу тази сума Атина обеща да предприеме реформи, включващи приватизацията на някои държавни активи, премахване на ограниченията пред приватизацията на пристанището в Солун, намаляване на правителствените разходи и увеличаване на някои данъци.
В началото на тази седмица финансовите министри на страните от еврозоната отказаха на Атина отказаха изплащането на част от транша на стойност 2 млрд. евро. Причината е, че правителството на страната не успя да постигне споразумение за правилата, според които местните банки могат да третират притежателите на неизплащани ипотеки. Гърция настоя да защити собствениците на ипотекирани имоти от заплахата жилищата им да бъдат отнети и властите в страната първоначално искаха да отнемат правото на банките да изземат имоти на стойност под 300 000 евро, а според международните кредитори на Гърция тази сума е твърде завишена.