Членовете на Федералния резерв преценяват, че е оправдано "относително скорошно" повишение на краткосрочните лихвени проценти, ако икономиката на САЩ продължава да се засилва, но те изглеждат разделени по въпроса относно най-подходящото време за подобно решение, показват протоколи от последното заседание, проведено на 21-ви и 22-ри септември.
Някои от участниците смятат, че би било подходящо да се повиши целевия диапазон на федералната фондова лихва сравнително скоро, ако пазарът на труда продължава да се подобрява и икономическата активност се засилва, докато други предпочитат да се изчакат по-убедителни доказателства, че инфлацията се придвижва към заложеното целево ниво от 2%, посочва оповестената в сряда вечерта стенограма от септемврийската среща на Фед.
В обобщените икономическите прогнози, представени непосредствено след края на септемврийското заседание, мнозинството от американските централни банкери отбелязаха, че би било подходящо да се повиши еднократно основната лихвена ставка преди края на настоящата година. Оповестената снощи стенограма показва, че решението за запазване на лихвите без промяна е било взето "на косъм". Трябва да се има предвид, че на срещата през септември трима от членовете на Фед гласуваха за незабавно повишение на лихвата с 25 базисни пункта към нов диапазон между 0,5% и 0,75%, докато останалите седмина членове с право на глас подкрепиха запазване на досегашните лихвени нива между 0,25% и 0,50%.
Това сякаш потвърждава очакванията на инвеститори и анализатори, че Фед ще вдигне основната си лихва на последното за годината заседание през декември, тъй като шансовете това да стане факт на срещата в началото на ноември изглеждат малки с оглед на предстоящите на 8-и ноември президентски избори в САЩ.
В протокола от последното заседание се отчита, че е имало разумни аргументи както за увеличаване на лихвите още през септември, така и аргументи да се изчака допълнителна информация за състоянието на пазара на труда и на инфлацията, преди предприемане на подобен ход.
Въпреки че през миналата седмица МВФ намали рязко своите прогнози за растежа на БВП на САЩ през 2016 година до 1,6% от юлска прогноза за експанзия от 2,2 на сто, стенограмата от септемврийското заседание показва, че членовете на Фед не виждат сериозна заплаха за американската икономика. Мнозинството централни банкери са заявили, че икономиката има шанс за по-добро от очакваното представяне, като неколцина от тях са отчели намаляване на рисковете, свързани с Brexit (излизане на Великобритания от ЕС).
След оповестяване на протоколите от последното заседание на Фед, фючърсите на федералната фондов лихва, търгувани на паричните пазари, оценяват на едва 9% шансовете за вдигане на лихвите ставки на следващата среща на 1-ви и 2-ри ноември, но на около 65% вероятността за подобен ход на заседанието на 13-ти и 14-ти декември.