Федералният резерв ще увеличи лихвените проценти по-малко пъти от очакваното

17.03.2016 | 13:58
по статията работи: Даниел Василев
Централната банка ги запази непроменени по време на срещата на борда си
Федералният резерв ще увеличи лихвените проценти по-малко пъти от очакваното
Снимка: Thinkstock/Guliver

Федералният резерв на САЩ ще увеличи лихвените проценти по-малко пъти през тази година, отколкото първоначално обяви, предаде Financial Times. От централната банка посочиха, че той ще бъде повишен на два пъти с по 0,25%, като по този начин действията на Фед се синхронизираха с очакванията на пазарните анализатори, според които покачване на стойността на лихвените проценти през всяко тримесечие беше изключително оптимистечен сценарий.

Причината за решението на институцията е, че съществуват рискове пред прогнозата за икономическия растеж на страната, както и пред растежа на глобалната икономика. Забавянето на темпът на покачване на лихвените проценти в страната ще „ни даде време да се уверим, че пазарът на труда продължава да расте, въпреки рисковете зад граница“, посочи председателят на Федералния резерв Джанет Йелън. „Тази предпазливост е подходяща, предвид това, че краткосрочните лихвени проценти все още са близки до 0%, което означава, че паричната политика има по-голяма възможност да спомогне за положителни промени в икономиката, отколкото за една негативна прогноза“, добави Йелън.

Освен че прогнозата за увеличаването на лихвените проценти беше занижена, централната банка на САЩ не ги покачи от сегашните им стойности, като по този начин това се превърна във втора среща на управителния борд на институцията, на която лихвата остава без промяна, след като беше увеличена с 25 базисни пункта в началото на декември 2015 г. до сегашните си стойности от между 0,25 и 0,50%. Мнозина пазарни анализатори очакваха Федералният резерв да предприеме това действие още от началото на 2016 г., когато фондовите борси в глобален аспект започнаха да спадат, а инвеститорите разпродаваха масово акции на финансови институции и на компании от добивния сектор и енергетиката. Освен това някои икономики от групата на развиващите се пазари, като Русия и Бразилия, продължават да се борят да излязат от рецесиите, в които се намират, а икономиката на Китай дава изключително негативни сигнали.

Новината от Федералния резерв доведе до спад на лихвата по двугодишните американски държавни ценни книжа от 0,98% до 0,87% и обърна загубата на индекса S&P 500 в покачване от 0,5% на дневна база, като фондовите борси в САЩ почти възстановиха изгубеното през срива от първите два месеца на годината. Същевременно доларът  изгуби 0,9% спрямо еврото. 

Така действията на централната банка на САЩ стават една идея по-малко асинхронни с тези на останалите централни банки по света, които все още залагат на изключително разхлабената парична политика.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...