Цените на едро на основните храни се понижават

01.10.2014 | 13:15
по статията работи: Георги Велев
Осезаемо е поевтиняването на пшеницата, брашното, олиото и захарта, обясняват от Софийската стокова борса
Цените на едро на основните храни се понижават
Снимка: Thinkstock/Guliver

Цените на основните хранителни стоки у нас са се понижили осезаемо, спрямо миналата зима. В момента брашното, пшеницата, олиото и захарта са средно с 10% в сравнение с началото на годината, става ясно от данните на Софийската стокова борса. При брашното тип „500“ е поевтиняло с 6% спрямо началото на годината и в момента се продава на цена от 0,68 лв./килограм на едро без ДДС. В началото на годината е била 0,72 лв./кг без ДДС. Независимо от това хлебопроизводителите заплашиха, че е възможно да има увеличение на цената на хляба заради поскъпването на тока, припомня iNews.bg.

Цената на пшеницата у нас също се е понижила с 13% през този сезон. Причината за това обаче е в агресивния износ на борсовата стока, които имат в момента Украйна и Русия, обясни Антонина Белопитова от Софийската стокова борса. Оттам обясниха, че независимо от конфликта между двете страни всички са осъзнали колко е важен за икономиките им експорта на пшеница и заради това няма проблеми с него.

Олиото по щандовете на магазините у нас също продължава да спада като в момента цената му на едро е 1,60 лв. за литър. Най-сериозно е понижението в цената на захарта у нас. Тя е поевтиняла до малко над 1 лева на килограм, като от началото на годината цената се е сринала с 27 на сто, предаде БТА.

Основните причини за намалението на цените са добрите доходи и намалялото потребление, обясни и Васил Симов, изпълнителен директор на ССБ. По думите му цената на хлебната пшеница пада в цял свят. Световното производство на хлебна пшеница тази година е 717 млн. тона – с три милиона повече от 2013 година, която беше рекордна.

Производството на пшеница в ЕС е 153,8 млн. тона или с 10 млн. тона повече от миналата година. В Русия реколтата достига 60 млн. тона, което с 8 млн. тона повече, заяви Белопитова. В същото време Световното потребление на пшеница е 709 млн. тона, което вдига преходните запаси до рекордните за 15 години насам 195 млн. тона.

Световното производство на пшеница и царевица расте, качеството у нас пада

В България за първите девет месеца на годината цената на хлебната пшеница пада с 13 процента до средно 300 лева за тон без ДДС. Цената FOB на борсите в САЩ достига 233 долара като пада с 12 процента от началото на годината, във Франция е 203 долара /като поевтиняването е с 27 процента/ и в Германия е 212 долара /като поевтиняването е с 29 процента/.

Поевтиняването на пшеницата в Унгария и в Украйна от началото на годината е 19 процента. Пшеницата в Унгария сега се търгува по 205 долара за тон, украинската пшеница струва 238 долара за тон, а руската - 240 долара за тон. Качеството на пшеницата тази година е по-лошо заради дъждовете през лятото, отчитат в ССБ.

Агресивният износ на Русия и Украйна за страните от Северна Африка и Близкия Изток определя високата цена на тяхната пшеница. Страните от региона, и най-вече Египет,
предпочитат да купуват зърно от Русия и Украйна, заради традиционното високото качество спрямо другите страни от нашия регион, смята Белопитова. Въпреки конфликта в Донбас, Русия и Украйна не си пречат в износа на зърно - наясно са, че той е важен и за двете страни, подчерта Васил Симов.

Според анализатори износът от Русия тази година ще бъде с 4 млн. тона повече от миналата година и ще достигне 22,5 млн. тона. Износът от Украйна ще се вдигне с един милион тона и ще е 10 млн. тона. Световният съвет по зърното разполага с данни, че засетите площи за следващата реколта са с един процент повече.

Световното производство на царевица достига 974 млн. тона, потреблението е 959 млн. тона, а преходни запаси се вдигат до 191 млн. тона при 176 млн. тона преди година.

Производството на царевица в ЕС тази година е 71 млн. тона при 68 млн. тона предходната година. Това води до най-ниски цени на царевица през последните пет години, смятат в ССБ.
Цената FOB на царевицата в САЩ се понижава със 17 процента до 176 долара за тон, във Франция пада с 31 процента до 174 долара за тон, в Унгария царевицата поевтинява с 34 процента до 147 долара за тон. В България царевицата се продава на цени между 280 и 300 лева за тон без ДДС. Царевицата може да поевтинява още, но цената на пшеницата вероятно ще спре да пада, смята Антонина Белопитова.

Слънчогледът също поевтинява

Слънчогледът също поевтинява като цяло, но през последните седмици цената му леко се покачва. Световното производство на слънчоглед достигна 40 млн. тона или с три тона по-малко от 2013 година. У нас сделките за слънчоглед се сключваха през септември на ниво 450 лева за тон при 490 – 520 лева миналата година. Поевтиняването на слънчогледа от началото на годината в Унгария е 21 процента, а в Украйна - 17 процента, отчита статистиката.

Суровото олио в Ротердам поевтинява с 11 процента за девет месеца и се е продавало в края на септември по 850 долара за тон. Цената олиото на един от най-големите производители - Украйна, е 740 - 770 долара за тон.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...