Премиерът на Гърция Алексис Ципрас заяви, че различията между ЕС и МВФ за облекчаване на дълговото бреме на страната обезсърчава инвеститорите и вреди на икономическото възстановяване. Ципрас призова отново ЕЦБ да включи гръцки държавни облигации в програмата си за изкупуване на активи.
Спорът между МВФ и ЕС за уреждане на гръцкия външен дълг вреди на страната и й пречи да си върне доверието на инвеститорите. Фондът все още не е решил дали да участва в третата спасителна програма за Гърция, подписана миналия юли, изразявайки сериозни опасения за устойчивостта на дълга й и за изпълнението на фискалните цели. Дългът на Гърция превишава 170% от брутния вътрешен продукт на страната - най-високото ниво на задлъжнялост в еврозоната.
"В Еврогрупата се взеха решения в правилната посока за Гърция, но постоянния сблъсък и несъгласие между МВФ и европейските институции за гръцкия дълг ни пречат да си върнем доверието на пазарите и инвеститорите", заяви Алексис Ципрас.
Ципрас посочи, че споровете между ЕС и МВФ пречат на включването на гръцки държавни облигации в програмата за изкупуване на активи на Европейската централна банка. Банката още не може да каже кога ще започне да изкупува
"Приключихме първия преглед на реформите, който показа 70% изпълнение на наложените ни мерки. Нормално вече трябваше да пожънем някои резултати. Но все още не можем да получим съгласие от ЕЦБ за изкупуване на гръцки държавни облигации и това е пак заради противоречията между МВФ и Германия по-конкретно", допълни гръцкият премиер.
Премиерът подчерта, че страната вече е достигнала повратната точка към подобряване на ситуацията и икономиката ѝ ще нарасне с 2.7% през 2017 г. Въпросът сега обаче е "как да се създаде благосъстояние", след като инвестициите в страната са намалели с почти 70% по време на седемгодишната рецесия. Ципрас, който е известен с пословичната си враждебност към частните и най-вече чуждите инвеститори, за пръв път посочва, че привличането им се превръща в приоритет.
Гръцкият премиер добави, че гърците "заслужават честно уреждане на дълговия въпрос, което да не бъде поставяно под въпрос от изборите в другите европейски страни", визирайки вотът в Германия през 2017 г.