Честваме Деня на независимостта

22.09.2014 | 10:00
по статията работи: Мария Стоянова
С манифест страната ни става Независимо Българско царство
Честваме Деня на независимостта
Снимка: Wikimedia Commons/Ignat Ignev

България днес си спомня за един от великите и важни моменти в своята история – обявяването на независимостта й. Преди 106 години родината ни е провъзгласена с манифест за Независимо Българско царство в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново.

От 11.00 часа, на площад "Княз Александър Първи" Столична община организира тържествено честване на 106-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. В програмата пред Паметника на Независимостта ще участват Софийският духов оркестър с диригент Юли Дамянов и хор "Света София" при Общински културен институт "Красно село" с диригент акад. Валентин Бобевски. Водещ ще бъде актьорът Мариус Донкин. Тодор Чобанов, заместник-кмет на София, ще произнесе слово за паметната за нашата история дата.

И през тази година участниците в празника ще могат да се включат в Голямото търновско хоро, което ще се извие от центъра на Велико Търново до площад "Цар Асен". Тържествата ще приключат с тържествена заря - проверка от 19.30 пред крепостта "Царевец" . За първи път през тази година традиционното излъчване на Аудиовизуалния спектакъл "Звук и светлина" ще бъде предшествано от ново лазерно шоу.

България е призната от Великите сили през пролетта на 1909 г. От Освобождението до независимостта на България, държавата е трибутарно княжество. 

Независимостта си страната ни е в нарушение на Берлинския договор, според който България е  васално на Османската империя. Това пречи на стопанското развитие на страната и ограничава възможностите ѝ в международните отношения. Мирните споразумения задължават българското княжество да се съобразява с режима на капитулациите, наложени от Великите сили на Османската империя, който налага преференциален внос на европейските промишлени стоки и обрича развитието на българското вътрешно производство. Затова след постигането на Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост.

През септември 1908 г. вниманието на Великите сили е насочено към френско-германския спор за Мароко, а Австро-Унгария се готви да анексира Босна и Херцеговина. В същото време в Истанбул младотурците извършват преврат, а по жп линията Одрин - Белово избухва стачка. Правителството на Александър Малинов използва момента и конфискува жп линията. В нощта срещу 22 септември министър-председателят на България посреща българския княз на яхтата "Хан Крум" край Русе.

Оттам цялото българско правителство и Фердинанд I поемат към Търново, където трябва да обявят Независимостта на България. Царският влак, в който пътуват държавниците, обаче прави почивка по маршрута си на гара Две Могили. Там Александър Малинов написва текста на Манифеста и под него подписите си поставят българският княз и министрите от кабинета. Днес на гара Две Могили има историческа плоча, която разказва за тази паметна нощ.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...