У нас правата на човека продължават да се нарушават

21.03.2012 | 16:28
по статията работи: Петя Бързилска
Българският хелзински комитет предупреди за проблеми относно независимостта на съдебната власт и пренаселеността на затворите
У нас правата на човека продължават да се нарушават
Снимка: Sxc.hu

 

Ситуацията, касаеща правата на човека, продължава да събужда притеснения в много области. Това показват данните, публикувани в годишния доклад на Българския хелзински комитет (БХК). Документът се отнася за правата на човека в България през 2011 г. 

Според Комитета най-съществените проблеми са по отношение на независимостта на съдебната власт, свободата на изразяване и употребата на сила и оръжие от полицейските органи. Други областите, върху които трябва да се работи са условията в затворите и следствените арести, както и правата на етническите и религиозните малцинства.

От БХК отбелязват, че независимостта на съда е претърпяла сериозни атаки както от страна на изпълнителната власт, най-вече в лицето на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, така и от страна на Висшия съдебен съвет (ВСС) и неговия инспекторат.

Според председателя на БХК Красимир Кънев парламентът също е допринесъл за възпроизвеждането на зависимост на правосъдната система. В тази връзка той посочи задкулисните игри в съдебната власт, операциите с имена на съдии, поставянето на произволни и по-скоро послушни хора на определени позиции и изказванията на Цветанов, които допринасят за решенията, които взема съда.

В началото на министерския си пост Цветан Цветанов направи изказване по случая със задържаните полицейски служители за убийството на Ангел Димитров - Чората, което оказа влияние на съда и полицаите бяха оправдани, заяви Кънев.

България продължава да обръща гръб на изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Страната ни е на едно от първите места по неизпълнение на решенията на този съд, съобщи още председателя на Комитета. По думите му броят на неизпълнените решения е вече 353.

От друга страна пренаселеността в затворите продължава да бъде изключително сериозен проблем. Българските затворници са подложени на нечовешко и унизително отношение. От БХК информират, че в корпуса на затвора в Бургас през годините в различни периоди са били настанени от 860 до 880 лишени от свобода при капацитет 371 места. "Там има хора, които спят на пода”, коментира Кънев.

В доклада също се посочва, че през 2011 г. е продължавало вандализирането на мюсюлманските молитвени домове из цялата страна. Според председателя на БХК сме станали свидетели на безпрецедентни атаки срещу мюсюлманите с оскверняването на техните надгробни паметници, изписването на расистки лозунги върху тях, уринирането върху фасадите на джамиите и атаката пред "Баня башъ" на 20 май миналата година. В нито един от случаите няма установени извършители.

Според Кънев се е влошило значително и положението с етническата дискриминация спрямо ромските малцинствени групи през втората половина на 2011 г. "Бяхме свидетели на безпрецедентни публични демонстрации на етническа нетолерантност спрямо ромите със случилото се в Катуница", допълни той.

Правните гаранции и практическите възможности за упражняване правото на убежище и международна закрила в България са останали на изключително ниско ниво. Правителството не е съумляло да изпълни поетите си международни задължения да предоставя адекватна закрила на лицата, нуждаещи се от нея. Независимо от изричната промяна на закона през ноември 2011 г., чужденците, търсещи закрила в България продължват да бъдат задържани в центровете за нелегални мигранти и да получават затвор вместо закрила.

Продължи да бъде отказван и достъпът до съд на задържаните нелегални мигранти, преди да са изтекли 6 месеца от задържането им. Така те продължават да нямат право на правна помощ за съвет и защита от адвокат.

От БХК засягат в доклада си също и теми свързани с деинституционализирането на деца с увреждания, живеещи в институциите, потъпкването на правата на хората в центрове за възрастни с психически разстройства и умствена изостаналост.

Като положителен факт Комитета отбелязва напредъка на Върховния административен съд (ВАС) по прилагане на антидискриминационния закон и контролирането на решенията на Комисията по дискриминация.

Маргарита Илиева даде пример с осъден здравен министър, който е изключил пациенти до правото има на достъп за лекарства. Положително развитие е и изготвеният от МВР законопроект, който предвижда въвеждането на стандарта "абсолютна необходимост” при употреба на сила, оръжие и помощни средства от страна на полицията, както и в проекта за Закона за детето, който осигурява реална възможност на детето да бъде защитено и зачетено.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...