В първия час на четвъртък, 4 април, ГЕРБ и ДПС прокараха в Народното събрание решение, с което задължават финансовия министър в оставка Асен Василев да предприеме мерки "за гарантиране на финансовата стабилност и фискалната ликвидност на Република България".
В предложение за допълнение към дневния ред, приет 15 часа по-рано, Теменужка Петкова от ГЕРБ заяви, че е получила притеснителна информация, според която кабинетът в оставка извършва необичайно високи разходи. Проектът й е подписан и от зам.-председателя на групата на ДПС Йордан Цонев, който е и председател на бюджетната комисия.
Преди това депутатите одобриха създаването на анкетна комисия, която да проучи "всички факти и обстоятелства около изчезналата пътна карта за газопровода - продължение на "Турски поток" през територията на България. Пътната карта беше подписана от българска страна именно от Петкова в качеството й на енергиен министър. Това стана през 2017 г. в Санкт-Петербург. В момента в Министерството на енергетиката няма следа от документа, а според изтекла в публичното пространство кореспонденция на руски чиновник България е действала под руски диктат.
По предложение на Петкова и Цонев всички присъстващи в залата с изключение на депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" задължиха финансовия министър "незабавно да преустанови разходите по консолидираната фискална програма" с изключение на пенсиите, заплатите, неотложните социални плащания.и плащанията по външния дълг с настъпващ падеж. Дадоха му срок до 9 април да представи пълен отчет за разполагаемата ликвидност и планираните разходи по дати. Задължиха го да задели и неснижаем остатък за плащанията за пенсиите за април.
Нареждането на депутатите да се спрат всякакви плащания идва на фона на предишните им решения от последните дни, с които задължиха финансовия министър да намери 1 млрд. лв. за Фонда за енергийна сигурност и други 40 млн. лв. за великденски надбавки към най-ниските пенсии (засега на първо четене). И двете плащания не са предвидени в Закона за бюджета, правителството днес заяви, че смята първото решение за противоконституционно.
Финансовият министър в оставка през удължения парламентарен ден попадна в центъра и на други комисии. По идея на "Има такъв народ" всички парламентарни сили с изключение на "Продължаваме промяната - Демократична България" създадоха анкетна комисия, която да разследва евентуална негова роля в корупция в митниците. Поводът са претърсвания и арести в агенцията, която е на негово подчинение. Друга комисия, създадена днес от очерталото се антиправителствено мнозинство, ще проучва последиците от изключението за руската "Лукойл" да внася горива в България, което Василев издейства от Еврокомисията по време на кабинета "Петков" през 2022 г.