Кои ще бъдат най-добре платените професии в близко бъдеще 11

14.09.2012 | 08:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Аудиолози, ветеринари и ерготерапевти... Това ще са част от специалисти, които ще се търсят най-много в скоро време
Кои ще бъдат най-добре платените професии в близко бъдеще
Снимка: Thinkstock/Guliver

Когато избирате бъдещата си професия, една от най-добрите първи крачки е да се ориентирате към тази, която в бъдеще ще бъде добре платена и сигурна.  По тази причина сайтът 24/7 Wall St. е изготвил класация на бъдещите най-търсени и съответно най-добре платени професии.

Най-лесният начин да се определи една работа като перспективна е степента, с която ще се увеличава нуждата от нея в бъдеще и съответно нуждата от специалисти. Въпросните работни места ще растат най-много през следващото десетилетие, като търсенето на някои ще достигне до 60% през 2020 г. Специалистите от тези професии ще имат средни заплати, които ще бъдат близо два пъти над средната за САЩ, която към момента е около 34 450 долара.

Много от бъдещите добри кариери ще бъдат търсени заради промените в броя на населението на страната и в начина, по който предприятията в страната работят.

През миналата година първото поколение от т.нар. “бейби бум” навърши 65 години. Тъй като тези хора остаряват, увеличаващите се медицински нужди ще изискват повече здравни специалисти. Сред десетте най-високо платени професии на бъдещето, шест са в областта на медицината.

Тези занаяти изискват сериозно образование и минимум магистърска степен. Има обаче и такива като специалистите, които диагностицират изображенията от сонографи (графични изображения, които се правят чрез ултразвук и др. - бел.ред.), за които е необходимо само асоциирана степен (бакалавърска степен, която се получава в американските колежи – бел.ред.). Очаква се нуждата от такива специалисти да нарасне с 43.5%, а средната заплата, която получават в САЩ да достигне поне 64 380 долара.


Ето и десетте професии, които ще бъдат предпочитани в близко бъдеще:


Оптометрист (Optometrists)

Това са специалисти, които определят диоптрите и различните корекции, които могат да бъдат направени с очила или лещи. В България тази професия се покрива изцяло от офталмолозите (очните лекари), които в останалия свят са по-тясно специализирани върху болестите на единия от най-важните органи в човешкия организъм.
Оптометристът се грижи за очите и зрението. Отговорностите му включват диагностициране на очни наранявания и заболявания, както и за предписване на очила и контактни лещи.

Тези специалисти са длъжни да имат докторска степен по оптометрия. Към момента се признават степените, издадени от само 20 акредитирани програми. Освен това трябва да бъдат лицензирани от националните съвети по оптометрия. България е член на  Европейския съвет за оптометрия и оптика. От февруари 2009г. има учредена Асоциация на българските оптометристи и оптици.

Тези, които отговарят на квалификациите, често са изключително добре платени. 10% от оптометристите в САЩ получават над 166 400 долара. Проблемите със зрението стават все по-чести. Това е така, тъй като средната възраст на хората се увеличава, а пропорционално с това и проблемите със зрението. По тази причина се очаква търсенето на такива специалисти да нарасне с 33,1% в периода между 2010 г. и 2020 г.

Ерготерапевт или професионален терапевт (Occupational Therapists)

Професионалните терапевти лекуват пациенти с наранявания, заболявания или увреждания чрез терапевтично научаване и развитие на ежедневните дейности. Те помагат на пострадалите да развиват, възстановяват и подобряват уменията, които са им необходими за ежедневния живот и работа.

За да станете ерготерапевт в България, се изисква магистърска степен по кинезитерапия, както и допълнителни специализации. В Русенския университет има специалност "ерготерапия". Желаещите могат да завършат както бакалаварска, така и магистърска степен. Въпросът в чужбина е уреден с отделна специалност в университети.

Броят на професионалните терапевти се очаква да достигне 145 200 души до 2020 г. Заплащането на този вид специалисти в САЩ е средно 72 320 долара. Чрез тези терапевти възрастното поколение ще може да запази своята независимост и да остане активно.

Освен това ерготерапията е завършващ етап от рехабилитацията на нуждаещите се. Този вид грижа цели да постигане максимално възможната самостоятелност и независимост на лица с увреждания и отклонения в психо-физическото развитие, адаптирането им към изискванията на средата и интегриране в обществото.

Ветеринари (Veterinarians)

Освен, че се грижат за домашните любимци, ветеринарите тепърва ще стават полезни и в много по-широк кръг от области, засягащи човешката дейност. Тези специалисти се грижат  и за животновъдните стопанства, които с увеличението на населението на планетата ще стават все повече. Те отговарят и за лабораторни животни, които ще продължат да се използват активно и в бъдеще.

Има изследвания, според които броят на ветеринарните лекари ще се увеличи с 22 хиляди (35,9%), между 2010 и 2020. Нарастването не само на населението, но и на домашните любимци, както и необходимостта от допълнителни проверки на предлагането на храни, тъй като населението в страните непрекъснато се увеличава, са сред причините за силния ръст на нуждата от такива работни места.

За да могат да практикуват, ветеринарите трябва да получат докторска степен по ветеринарна медицина. В момента такива дипломи в САЩ се издават само в 28 колежа в САЩ, необходим е също и държавен лиценз. В България диплома за ветеринарна медицина може да бъде получена от Тракийския университет в Стара Загора и от Лесотехническия университет в София.

Медицинските специалисти, с изключение на епидемиолозите (Medical Specialists)

Учените медици изследват биологичните системи, за да разберат тяхното въздействие върху човешкото здраве. Тези специалисти обикновено работят в държавни учреждения и болници, както и в изследователски университети или в частния сектор.

До 2020 г. броят на учените медици се очаква да нарасне до над 136 000, тъй като населението се увеличава, а при възрастните хора и нуждата от лекари става все по-важна. Образователните изисквания са много високи - за повечето позиции кандидатстват хора с докторска степен в медицинско образование. Годишна заплата на 10% от тези медици в САЩ е средно 142 800 долара.

Аудиолози (Audiologists)

Наименованието на тази специалност идва от латинската дума audīre, която значи чувам и от гръцката дума “λογία”(наука). Това са специалисти с магистърска или докторска степен по аудиология. Тяхната основна задача е да установяват и лекуват уврежданията на слуха, както и да поставят слухови апарати. Някои от тях могат да се специализират и в изследване на равновесието или на вестибуларния апарат, педиатрия или други сфери.

Отново причината за ръст в търсенето на тази професия е общото застаряване на населението. Все още няма много такива специалисти, но в близко бъдеще се очаква търсенето им да се увеличи с 36,8% или до 17 800 души до края на десетилетието. 10% от аудиолозите в САЩ получават повече от 102 210 долара на година.

Стоматологични хигиенисти (Dental Hygienists)

Стоматологичните хигиенисти са лични асистенти на стоматолозите. В колежите по света има практика такива специалисти да се обучават за период по-малък от четири години.

Търсенето на стоматологични услуги ще нарасне заради нуждата от превантивна грижа за зъбите на възрастното население на земята. По тази причина за периода от 2010 до 2020 г. броят на зъболекарите се очаква да нарасне с 37,7% до над 250 000 души.

Стоматологичен хигиенисти обикновено не се нуждаят от професионална квалификация или предишен трудов стаж, въпреки че често е нужно да имат поне завършен колеж. Типични отговорности на работното място са дейности като почистване на зъбите и стоматологично избелване на зъбите.

Физиотерапевти (Physical Therapists)

Физиотерапевтите подпомагат на пациентите, като въздействат върху болки в ставите и мускулите, коригират неправилни движения или въздействат върху нарушените функции на опорно-двигателната система. Те са длъжни да имат следдипломна степен на професионална квалификация в специалност кинезитерапия.

Тази универистетска специалност в България съществува от 1992 г. Желаещите могат да завършат както бакалавърска, така и магистърска степен в едноименната специалност. Тя се предлага в Медицинския университет в София. Специалността се нарича "физиотерапия и рехабилитация".

Отново заради застаряването на населението се очаква до 2020 г. нуждата от тези специалисти да нарасне с 39%. 10% от кинезитерапевтите в САЩ печелят над 107 920долара.

Пазарни анализатори и маркетинг специалисти (Market Research Analysts And Marketing Specialists)

Пазарните анализатори са полезни в повечето индустрии. Те извършват мониторинг и прогнозиране на маркетинга и тенденциите в продажбите. Освен това те събират и анализират данни за отделни продукти или услуги и различни компании.

В САЩ за да станете пазарен анализатор, трябва да имате поне бакалавърска степен. С увеличаване на нуждата от пазарни проучвания във всички отрасли, до 2020г броят на позициите в областта ще нарасне до почти 400 000 само в северноамериканската държава. Най-печелившите анализатори взимат над 111 440 долара годишно.

Сонографни диагностици (Sonographers) (Diagnostic Medical Sonographers)

Това са медици, специализирали в най-различни области на ултразвуковата диагностика. Очаква се само в САЩ нуждата от такива специалисти да нарасне с 43,5% до 2020 г. По този начин общият брой на тези работни места ще достигне 77 100.

Причината за увеличеното търсене на такива специалисти е, че ултразвуковата технология се развива много бързо и ще се използва като заместител на скъпи и инвазивни процедури, както и такива, които излагат пациентите на радиация. За да се практикува по света тази професия, е необходимо много стабилно образование, специализации, а в САЩ дори и професионален сертификат. 10% от тези медици в САЩ взимат над 88 490 долара годишно.

Биоинженери (Biomedical Engineers)

Работата на биомедицинските инженери обикновено включва проектиране или поддържане на биомедицинско оборудване. В това число влизат както изкуствени органи (сърца, байпаси и пр.), така и рентгенови машини. Тези специалисти се нуждаят от много добри технически познания в области като биология, инженерство, математика и химия.

Професионалните изисквания, които са задължителни, обаче се компенсират с много добро възнаграждение. Средният доход в САЩ е 81,540 долара, а 10% от най-добрите специалисти там печелят годишно над 126 990 долара.

До 2020 г. броят на биомедицинските инженери се очаква да нарасне с 61,7%, което е четири пъти повече от прогнозирания ръст за всички работни места.  

 

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
2.87/40
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Sarpuhi Dzahigian 14.09.2012 | 18:08
Кога казват, че ветеринарите ще имаме двойно по висока заплата от средната? между 2010 и 2020. Е вече е 2012 и моята заплата е под средните за страната 1014 лв. ли бяха?! Защоооо, защо, защо... Аз съм ветеринар и работя за проверка качеството и безопасността на предлаганите храни от 2006 до сега и заплатата ми е била 250-350-420-530-800-720 лв. Никога не беше двойно над средната и на колегите не е...
Liliya Todorova 17.09.2012 | 23:10
На 2 октомври 2010 г. в България е учредена Асоциацията на българските ерготерапевти (АБЕТ). Тя е асоцииран член на Световната федерация на ерготерапевите, а от май 2012 г. е редовен член на Съюза на ерготерапевтите за европейските страни. В България обучение по специалност Ерготерапия се провежда от 2006 г. в Русенския университет.
Kaloyan Stoyanov 20.09.2012 | 13:11
И разбира се 8 от 10 професии на бъдещето са свързани с медицината! Защо ли? Защото медицината никога няма да има за цел да ни излекува, а дори напротив - да ни направи зависими от нейните "грижи". Затова ще има нужда и от много хора в този бизнес. Да, бизнес е. Вместо да се лекуваме, ние ще си купуваме ненуждни хапчета и сиропи... това е прогнозата за 2010-2020 година!
Yoana Marinova 20.09.2012 | 17:38
Ами живей тогава ти без лекари. Медицината е една от най-важните професии в света. Ако я няма ще измираме на по 30г.
Stefan Stefanov 20.09.2012 | 18:22
Защото е най-трудно и защото като те заболи гъза отиваш на лекар,а не при магазинера ,а и тъпия ти коментар освен от злоба, явно е провокиран и от това, че си свикнал всяка лекарска помощ да получаваш безплатно,както и на всички харесали го комбайнери :)
Stela Donova 21.09.2012 | 19:34
това са пълни глупости .. не може всички професии да са свързани с медицината .. и в крайна сметка в нашето технологично общество, лично според мен, IT-специалистите винаги ще си останат едни от най-високо платените ...
Desislava Veneva 24.09.2012 | 09:48
Аре по - кротко! Знаеш ли колко мои близки измряха, благодарение на медиците ни! При това си платиха за това! Веднъж на здравната каса, веднъж в джобовете им!Вярно, че без лекари не може, но поне като ще се бълват толкова много медицински субекти, поне да не ни убиват с немърливостта си!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Христо Балкански 26.09.2012 | 18:00
ето защо са най-платените в САЩ http://vimeo.com/41905347
Vanq Kostova 29.09.2012 | 14:26
Това е за САЩ !!!
10  Lyudmila Venova 03.10.2012 | 11:13
Людмила Венова Коментарът за България е заблуждаващ!? Физиотерапевт/Физикален терапевт/ Кинезитерапевт са синоними, възприети официално от Световната конфедерация за физикална терапия, на която България е пълноправен член от 1995 г. Кинезитерапевтите са утвърдени и търсени здравни специалисти (не са лекари), използващи физически упражнения, масаж и други физикални фактори с лечебна, рехабилитационна и профилактична цел. България е една от първите страни в Европа и света, въвели 4-годишно университетско образование по кинезитерапия със създаването през 1947 г. на Катедра Лечебна физкултура във Висшия институт за физическа култура. Първият випуск кинезитерапевти се дипломира през 1952 г. В момента бакалавърски, магистърски и докторски програми по кинезитерапия се предлагат в три висши училища: Национална спортна академия в София, Русенски университет и Югозападен университет в Благоевград.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...