Финансовите лидери на Г-20 констатираха увеличено напрежение в търговията

09.06.2019 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Финансовите лидери на Г-20 заявиха, че търговското и геополитическото напрежение „се интензифицират“, като създават риск за подобрения глобален растеж, но не призоваха за разрешаване на задълбочаващия се търговски конфликт между САЩ и Китай
Финансовите лидери на Г-20 констатираха увеличено напрежение в търговията
Снимка: под лиценза на creative commons

Финансовите лидери на Г-20 заявиха, че търговското и геополитическото напрежение „се интензифицират“, като създават риск за подобрения глобален растеж, но не призоваха за разрешаване на задълбочаващия се търговски конфликт между САЩ и Китай, предаде Ройтерс.

След трудни преговори, при които на ръба бе избегната възможността да няма финално комюнике от срещата на финансовите министри и централни банкери в японския град Фукуока, те потвърдиха езика от Буенос Айрес миналия декември, хладно подкрепящ базирана на правила многостранна търговска система.

„Глобалният ръст изглежда се стабилизира и общата прогноза е да се вдигне умерено по-късно тази година и през 2020 г.“, се посочва в комюникето.

„Но ръстът остава нисък и остават рисковете да се тръгне надолу. И нещо по-важно – търговското и геополитическо напрежение се интензифицират. Ще продължим да обръщаме внимание на тези рискове и ще имаме готовност за бъдещи действия“, се добавя в него.

Финансовите лидери на Г-20 се споразумяха до края на 2020 година да създадат общи правила, които да затворят пролуките в регулациите, използвани от интернет гиганти като „Гугъл“ и „Фейсбук“ за намаляване на корпоративните данъци.

В комюникето има и още обещание за увеличаване на прозрачността на дълговете, както от страна на кредиторите, така и на кредитополучателите, да се работи за по-устойчиво развитие на инфраструктурата. Този текст адресира притесненията, че китайската инициатива „Един пояс, един път“ може да вкара бедни страни в дългове, които те не могат да платят, посочва Ройтерс.

От комюникето отпадна текст за „признаване на належащата нужда от разрешаване на търговските напрежения“, който бе предложен в проекта и по него имаше дебати в събота.

Той е отпаднал по настояване на САЩ, съобщил източник на Ройтерс. Според агенцията това показва желанието на Вашингтон да не среща пречки, докато увеличава митата за китайски стоки. В текста се посочва, че задълбочаващият се търговски конфликт между САЩ и Китай наранява глобалния икономически растеж.

Шефката на МВР Кристин Лагард каза, че тя „подчертала, че първи приоритет трябва да бъде разрешаване на текущите търговски напрежения“.

Друг фокус на срещата бяха предизвикателствата, породени от застаряването на населението, което е особено голям проблем в Япония, водещ до нарастващи разходи за здравеопазване и недостигът на работна ръка.

Домакинът на срещата на Г-20 - японският финансов министър Таро Асо, изтъкна, че проблемът със застаряването трябва да се адресира, докато една страна е богата, защото впоследствие ефективните мерки стават невъзможни.

По оценка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие до 2050 година в света ще има над 2 милиарда души на възраст над 60 години, което е удвояване на това население спрямо 2017 година.

Срещата на финансовите министри е подготовка за лидерската среща на Г-20, която трябва да се състои в края на месеца.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...