Прогнозират пик на лошите кредити през втората половина на 2010 г.

09.11.2009 | 13:05
по статията работи:
Цялостното възстановяване на банковата система в България ще започне най-рано през 2011 г., прогнозират от "УниКредит"
 Прогнозират пик на лошите кредити през втората половина на 2010 г.

Катастрофалният сценарий за ЦИЕ (Централна и Източна Европа) и България няма да се сбъдне. Това заяви днес Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк", пише БГНЕС. Той добави, че отговорните международни играчи от банковия сектор ще продължават да поддържат българската икономика и през трудната 2010 година.

По повод искането за намаляване на лихвените нива от правителството, Хампарцумян беше категоричен, че то ще бъде резултат от успешното развитие на икономиката.

Лихвените нива на депозитите през 2012 година ще се доближат до тези от 2008 година. Като цяло в периода след кризата (2012 - 2015) очакваме лихвите по депозитите да останат по-високи от тези, наблюдавани в периода 2003 - 2007, особенно що се отнася до лихвите по депозитите за домакинствата, обясни главният икономист на "УниКредит" Кристофор Павлов.

Прогнозите на експертите на финансовата институция са необслужваните кредити да достигнат своя пик през втората половина на следващата година, като дори тогава у нас ще бъдат на безопасните нива от 10% от общия кредитен портфейл. Според изчисленията това означава, че загубите за банковия сектор на страната, в резултат от отписване на активи поради рецесията, ще достигнат около 3.7 млрд. лева. Тези загуби ще бъдат абсорбирани в период от три години, започвайки от 2009 г., като тежестта на отписаните вземания ще е най-висока през 2010 г.

Цялостното възстановяване на банковия сектор в България ще изисква време. Най-вероятно процесът ще започне през 2011 г., когато икономиката ще се върне на траекторията на положителния икономически растеж, смятат икономистите на "УниКредит". Според тях банковото проникване ще продължи, но ще се извършва с по-балансирани темпове. Предлагането на нови продукти ще трябва да се нагоди към спада в инвестиционната активност и потребителските разходи на домакинствата.

Въпреки кризата дългосрочният потенциал на банковия сектор в България остава незасегнат. Това означава, че секторът ще остане привлекателен, както за съществуващите, така и за нови играчи. Играчите, които имат най-добра оценка на риска и са ангажирани да продължат да насочват капитал към региона, най-вероятно ще бъдат онези, които най-добре ще се възползват от значителният дългосрочен потенциал на българския пазар на финансови услуги, коментира още Павлов.

Чуждестранните пасиви на банките в ЦИЕ в момента се оценяват на 450 млрд. евро, или 21% от общо пасивите на консолидирано ниво. Стойността на този показател за България е близка до средната стойност - 16.6 млрд. лева към септември или 22.7% от балансовото число.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...