Промени в Закона за етажната собственост ще улеснят участието в програмите за саниране

09.09.2022 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Измененията са в три основни посоки. Улеснява се вземането на решения на общото събрание на собствениците, регламентира се професионалното управление, открива се възможността да се учредява банкова сметка на името на етажната собственост
Промени в Закона за етажната собственост ще улеснят участието в програмите за саниране
Снимка: под лиценза на creative commons

Предстоят промени в Закона за управление на етажната собственост. Започва публично обсъждане на проектозакона.

"Очаква ни голяма инвестиция за подкрепа на многофамилните жилищни сгради за повишаване на тяхната енергийна ефективност - с близо 1 400 000 000 лева подкрепа по Националния план за възстановяване и устойчивост", уточни в предаването "Хоризонт до обед" Десислава Георгиева, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.

Измененията са в три основни посоки. Улеснява се вземането на решения на общото събрание на собствениците, регламентира се професионалното управление, открива се възможността да се учредява банкова сметка на името на етажната собственост.

Въвежда се неприсъствено вземане на решения, както и контрольори като задължителен орган. Разработва се и механизъм общините да могат да противодействат на бездействието на етажната собственост относно избора на управител, поясни още Георгиева.

По думите ѝ ще бъде въведена задължителна застраховка "Професионална отговорност", изискване професионалните домоуправители да бъдат търговци по смисъла на Търговския закон, създава се специален регистър в МРРБ, който да ориентира хората кои са лицензираните професионални домоуправители.

Общата банкова сметка ще улесни кандидатстването за колективни кредити пред различни финансови институции, посочи заместник-министърът пред БНР.

"Тези промени са правени с цел мнозинството да успява да налага своите решения, да не изпадаме под терора на малцинството", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.

Цанев е категоричен, че законовите промени ще подпомогнат по-лесното участие в програмите за саниране.

Той припомни, че досегашната практика на 100% безвъзмезден грант "няма да е вечна" и навлизаме в период, в който ще се изисква съфинансиране от собствениците, "със защита на уязвимите домакинства".

"Ако няма откъде хората да вземат безлихвени заеми, за да осигурят самоучастието си, това ще спре процеса."

От 1 март 2023 г. би следвало да преминем към процеса на съфинансиране, стана ясно още от думите на Цанев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...