По 1 000 потребители годишно се жалват от инвестиционни посредници

08.12.2021 | 13:45
по статията работи: econ.bg
През тази година се забелязва една тенденция, при която има по-нисък брой жалби срещу инвестиционни посредници. Сигналите срещу такива обикновено надвишават 1000 годишно. Те не са подадени единствено от български граждани, а и от чуждестранни
По 1 000 потребители годишно се жалват от инвестиционни посредници
Снимка: под лиценза на creative commons

През тази година се забелязва една тенденция, при която има по-нисък брой жалби срещу инвестиционни посредници. Сигналите срещу такива обикновено надвишават 1000 годишно. Те не са подадени единствено от български граждани, а и от чуждестранни. Това заяви началникът на отдел „Надзор на публични дружества, емитенти на ценни книжа и Дружества със специална инвестиционна цел“ към Комисията за финансов надзор (КФН) Неда Мужо в отговор на "Монитор" по време на онлайн конференция относно стартиращата кампания "Инвестирай безопасно". 

По думите на главния секретар на КФН Деница Кирова признак на финансова измама са обаждания или текстови съобщения от инвестиционни посредници, в който не се посочва кой е регулаторът, а единствено се предлага висока възвръщаемост на средствата.  Предпоставка за подобни практики е предоставянето на данни като телефонен номер или имейл адрес в сайтове, в които сме попаднали на интригуващи реклами, промоции или видеа. 

С цел да се предпазим от измами от КФН съветват да да изготвим собствено проучване за фирмата, предлагаща ни услугата, и относно това кой е регулаторът - непоисканите имейли, телефонните обаждания и "изскачащите" реклами в интернет не трябва да бъдат единственият ни способ да се информирате преди да пристъпите към инвестиция.  От регулатора предупреждават още, че онлайн рекламирането на чуждестранни инвестиции с висока доходност например може да бъде “схема”,  свързана с “офшорни институции”, чиито крайни собственици са непроследими.

Данни на КФН сочат, че ако до момента измамите с инвестиционни посредници са се извършвали основно по телефона, то днес можем да станем жертва на такива и в платформи за комуникация като Месинджър или Вайбър. Именно поради тази причина следва да защитим своите профили в социалните мрежи от "фишинг" атаки и винаги да докладваме на компетентните институции за непоисканите оферти и/ли нерегламентирани финансови услуги. 

Стъпките, по които можем да инвестираме напълно безопасно,  и списък на лицензираните инвестиционни посредници могат да бъдат открити и в официалния сайт на КФН.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...