АИКБ в нова битка със сивата икономика и недекларирания труд

11.09.2019 | 17:35
по статията работи: econ.bg
Васил Велев подписа от името на Асоциация на индустриалния капитал в България договор с ръководителя на УО на ОП „Развитие на човешките ресурси“ Зорница Русинова за изпълнението на проекта
АИКБ в нова битка със сивата икономика и недекларирания труд
Снимка: Пресцентър на АИКБ

Днес беше даден официалният старт на проект BG05M9OP001-1.051-001 „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места чрез ограничаване и превенция на недекларираната заетост“. Неговата цел е да развие и допълни дългогодишните усилия на АИКБ в борбата със сивия сектор, посредством разработване и пилотно прилагане на политики за ограничаване и превенция на недекларираната заетост и сивата икономика, както и чрез разработването на иновативни подходи и мерки, които да се прилагат на национално и местно равнище. 

Васил Велев подписа от името на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) договор с ръководителя на УО на ОП „Развитие на човешките ресурси“ Зорница Русинова за изпълнението на проекта по процедура чрез подбор на проекти BG05M9OP001-051 „Съвместни дейности на социалните партньори“, съфинансирана от Европейския социален фонд. Борбата с недекларирания труд и неформалната икономика са сред приоритетите на ОП РЧР, но също така са и част от препоръките на Европейската комисия, отправяни към България в рамките на Европейския семестър.

С изпълнението на проекта АИКБ ще продължи своята повече от 20-годишна работа по ограничаване на сивите практики, за да се гарантира ефективна конкурентна среда и да се преодолеят изкривяванията на пазара на труда. Одобрените по програмата средства ще послужат за финансиране на специално насочени изследвания и анализи на проявленията на сивата икономика при новите форми на заетост. На тази основа ще се изготвят пилотни инструменти и ще се увеличи броя на обхванатите заети в предприятията с въведени нови системи, практики и инструменти за развитие на човешките ресурси и подобряване организацията и условията на труд. 

Проектът представлява съвместни действия между социалните партньори. Основен партньор на АИКБ ще бъде КНСБ, а асоциирани партньори - МТСП, ГИТ, АЗ, БСК, БТПП и КРИБ. Широкото партньорство цели да постигне по-добра адаптация на предприятията и работещите в тях, превенция и смекчаване на последствията от икономическото преструктуриране, особено по отношение на новите форми на заетост и подобряване състоянието на работещите и на средата в предприятията. 

За постигането на заложените резултати АИКБ е предвидила изпълнението на три основни дейности:

1. Провеждане на изследвания; разработване на методика за ограничаване и превенция на неформалната икономика и набор от иновативни инструменти и подходи за прилагане в практиката на предварително тествани, апробирани и прецизирани модели за борба с недекларираната заетост.

2. Конструиране на електронна платформа към НЦ „Икономика на светло“ за масово въвеждане на разработени иновативните инструменти, модели и механизми за борба с недекларираната заетост и за разработване на под-индекс за нейното измерване, който да стане част от утвърдилия се вече Композитен индекс, чиято стойност за светлостта на българската икономика се обявява ежегодно по време на наградите „Икономика на светло“. 

3. Разработване на програми за обучение, информационни материали и инструкции за консултиране и методически материали за борба с недекларираната заетост и за надграждане на дейността на НЦ „Икономика на светло“. 

Основните резултати, очаквани при изпълнението на проекта, включват: изготвянето на Национална карта на недекларираната заетост и на методика, инструменти и мерки за борба с нея и разширяване и надграждане на дейностите на Националния център "Икономика на светло" – включително посредством създаване на платформа за дистанционно обучение. Очаква се пилотно да бъдат обучени 3 000 лица, от които 2 000 дистанционно и 1 000 присъствено, както и тестово да бъдат подкрепени и консултирани 300 предприятия относно подобряване на състоянието на трудовоправните отношения.

Продължителността на проекта е 30 месеца, а одобрената безвъзмездна финансова помощ за неговото изпълнение е в размер на 2 033 230 лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....