Богатство на домакинствата в България, второ тримесечие на 2008 г.

04.08.2008 | 12:51
по статията работи: Лили Бончева
Анализ на Industry Watch
Богатство на домакинствата в България, второ тримесечие на 2008 г.

Богатство на домакинствата в България през второто тримесечие на 2008 г.
Анализ на Industry Watch



Финансовото богатство на населението
през първото полугодие възлиза на 32.1 млрд. лв. То се е увеличило с 23% в сравнение със същия период на миналата година, изпреварвайки ръста на потребителските цени. Това сочат данни от представения на 30 юли 2008 г. доклад на Industry Watch “Богатството на домакинствата в България, второ тримесечие на 2008 г."

За посочения период задлъжнялостта на домакинствата възлиза на около 10 млрд. лв. Това означава, че нетното финансово състояние на българите възлиза на около 22.2 млрд. лв.

Най-голям дял във финансовото богатство имат депозитите и банкнотите – съответно 64.2% и 22.9%. В сравнение с първото тримесечие на годината размерът на депозитите се е увеличил с 0.8%, а този на банкнотите е намалял с 0.1%.

Тези цифри могат да бъдат оправдани със световната икономическа криза и факта, че хората търсят форми на вложения, които са по-сигурни, носят по-висока ликвидност и имат имат по-голяма доходност, обясняват от Industry Watch.

През последните 8 години вложенията на българите във високодоходни инструменти са нараснали 4 пъти. Това е една от причините глобалната криза да оказва по-осезаемо влияние върху растежа и разпределението на финансовите активи на населението.

В тези високодоходни инструменти не се включват парите в брой и акциите. Те имат спекулативен характер и при една евентуална икономическа криза са сериозно заплашени от срив.

Жилищата представляват най-големият актив на домакинствата. През последната година тяхната цена е нараснала с 32% - показател, по който страната ни е сред лидерите в световен мащаб.

Общата стойност на жилищата в областните градове достига 73 млрд. евро. Това означава, че през последните две години жилищното богатство е нараснало със 72% - факт, дължащ се както на промяната на цените на жилищата, така и на увеличението на жилищната площ. Около 1/3 от това богатство е в София и около 1/3 в най-големите пет града след столицата - Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.

От консултантската компания Industry Watch очакват през следващата година финансовото богатство да запази сравнително високия си ръст. В средносрочен и дългосрочен план интересът към инструменти със спекулативен характер ще нараства, очакват още от компанията.

Възможно е през следващата година да настъпи известно забавяне на ръста на цените на жилищата. Не е нормално през последните четири години цената им да се е повишила с по над 30% годишно. По тази логика жилищата в София до 3-4 години ще бъдат по-скъпи от тези в Лондон, обяснават от консултантската компания. Анализаторите не очакват рязко намаление в този сегмент за разлика от ваканционните имоти.

"Балон" на пазара на недвижими имоти в страната няма да има, прогнозираха от консултантската компания. От Industry Watch не очакват имотният пазар у нас да достигне състоянието на пазара на имотите в САЩ от началото на годината.


Основни данни от анализа на Industry Watch (в Power Point) може да видите тук

Новина от пресконференцията, на която беше представен той, може да прочетете тук.




Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...