1.2% увеличение на БВП у нас тази година, 4.5% догодина и 5% през 2014 г. прогнозират консултантите от Ernst & Young, които представиха анализ за икономическото състояние на България и изследване на бъдещото развитие на еврозоната.
В рамките на еврозоната растежът на БВП ще бъде 0.1% тази година, а инфлацията – 1.8%. Малко вероятно е безработицата да падне под 10% до 2015 г. На фона на тези данни България е "рай на стабилността в политически и финансов аспект", смята управляващият съдружник в Ernst&Young Джон Мистaкидис. Въпреки това бизнесът ни не е имунизиран от това, което се случва в Европа, заяви консултантът по сделки Диана Николаева.
800 млрд. евро дълг трябва да се рефинансира тази година в еврозоната. В същото време банките са със завишени регулаторни изисквания за увеличение на ликвидността и платежоспособността. Това ги прави предпазливи и взискателни при отпускането на пари.
Трудният достъп до финансиране трябва да накара бизнеса да планира по-отдалеч капиталовите си нужди, да търси нови източници на средства и възможности за оптимизиране на вътрешните си ресурси, смята Николаева. Преговарянето на дълговете трябва да се случва при първите признаци на затруднение, а не както досега – когато едната компания вече не може да плаща на другата. Разплитането на възела на междуфирмената задлъжнялост е ключово за ликвидността, счита консултантът.
Не всички фирми у нас обаче страдат от липса на ликвидност. Освен тези с остър недостиг на капитал, съществуват и така наречените "cash rich" компании, които трябва внимателно да преценяват в какво е най-разумно да инвестират. В момента те правят пасивни инвестиции, които защитават главницата.
И бизнесът, и банките се страхуват да инвестират, което превръща стабилността в безвремие, заяви консултантът Николай Гърнев.
Банките в еврозоната са под натиск да постигнат 9% капиталова адекватност до юни тази година. Инвеститорите в суверенен дълг не са добре информирани за финансовото състояние на държавите, в които са инвестирали. Очаква се тази година кредитният портфейл на банките да намалее с 0.9%, което ще доведе до по-малки движения на капитал през граница. Това означава, че банковата система няма да може да разчита на външни капитали, а само на вътрешни депозити. Три четвърти от кредитите в Източна Европа разчитат на кредити от капитал от банките-майки. Привлеченият ресурс от банките-майки у нас се равнява на 70% от БВП.
През тази година Гърнев прогнозира забавяне на ръста на лошите кредити и запазване на нивото на кредитиране с евентуално увеличаване през третото тримесечие. Големите буфери в българската банкова система заради консервативния подход на регулиране от страна на БНБ са плюс за страната ни и за бизнеса, заяви Гърнев.
Когато става дума за отношенията държава – бизнес обаче има още какво да се желае, смята старши мениджърът "Данъци и право" в консултантската компания Милен Райков. Ниските данъци у нас са добър етикет, несигурността обаче е сериозен минус.
Невъзстановяването на ДДС и високите ставки на осигуровките "наказват" изряздните фирми, които плащат за неизрядните. Попълването на данъчни декларации отнема 500 часа годишно, което е 2-3 пъти повече, отколкото в Германия и САЩ например. Изискват се купища документи, които нямат смисъл, като удостоверението за данъчно състояние, което може да се намери в Търговския регистър, заяви Райков. Администрацията трябва да се отнася с бизнеса като с клиент. Това обаче липсва у нас.
Двата фактора, които ще допринесат за привличане на чужди инвеститори в България, според Джон Мистикидис, са модернизиране на администрацията и подобряване на инфраструктурата.