Бързото сформиране на правителство ще ориентира инвеститорите

15.05.2013 | 10:00
по статията работи: Елица Елефтерова
Запазването на данъците и държавния дълг на ниски равнища трябва да са приоритети, смята председателят на БТПП Цветан Симеонов
Бързото сформиране на правителство ще ориентира инвеститорите

Никакво съмнение няма, че колкото по-скоро се формира  правителство, толкова по-скоро ще има по-добра ориентация за всички инвеститори – и български, и чуждестранни за това какво може да се очаква от следващите стъпки на правителството след изборите. Това заяви пред Econ.bg председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

На въпрос трябва ли да се премахне данъкът върху лихвите по депозитите, Симеонов заяви, че лихвите върху депозитите не са най-важният елемент, макар, че премахването на данъка би допринесло за изкачване на България по-високо в международните класации за среда за правене на бизнес.

Според него по-важно и по-голямо въздействие като стимул за инвестиране в България би било електронното правителство и невлошаването на данъчната система на България, както и запазването на преразпределителната роля на бюджета поне на сегашното равнище и запазването на нивото на държавния дълг така, че България да остане сред лидерите в ЕС по нисък държавен дълг.

Относно субсидиите за партиите, Симеонов е категоричен, че би могло партиите да получават по-малки субсидии и същевременно законодателството, включително това за държавните субсидии, да даде по-добра възможност на нововъзникнали партии, които при сегашната нормативна уредба практически много трудно могат да се появят на политическата сцена. Фаворизирани в този смисъл са по-старите традиционни партии, смята председателят на БТПП.

Относно предложенията, дадени от “Атака” по отношение на високата минимална работна заплата, трябва да са ясни последствията от това нещо. “Такъв рязък скок би означавал при всички случаи рязък скок на поне две неща – на официалните данни за безработицата и на сивия сектор в наемането на работа и в социалното осигуряване”, допълва Симеонов.

Най-неотложните икономически мерки, които трябва да бъдат разгледани в момента, според него са запазването на данъците, преразпределителната роля на държавата и запазването на държавния дълг на ниски равнища. Също така окончателното въвеждане на електронно правителство и по-сериозна борба с корупцията, което означава  всички контролни органи в страната да изпълняват своите функции много по-активно.

Добре би се отразил един по-широк граждански контрол върху монополите, което без съмнение, ще засили конкурентоспособността на всички български фирми и ще намали тежестта върху изрядните платци за сметка на онези, които не плащат своите задължения”, допълни Симеонов.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...