Валутни форуърди променят търговията с метали в Китай

29.03.2012 | 08:10
по статията работи: Петя Бързилска
На пристанището в Шанхай медни плочи позеленяват, оставени да престояват с месеци в складовете
Валутни форуърди променят търговията с метали в Китай
Снимка: Sxc.hu

На една част от пристанището в Шанхай, което представлява безмитна търговска зона в размер на 10 кв. км, се съхраняват хиляди тонове медни плочи (катоди). В продължение на години те биват държани в складовата площ, позеленявайки под въздействието на климатичните условия, коментира "Ройтерс".

"Те не се доставят до крайните потребители, защото са купени за спекулативни цели", заяви управителят на склада към шанхайското пристанище, който споменава само първото си име – Зу.

Средната продължителност на складиране на медните плочи се е удължила от два месеца до почти една година. Част от този материал може никога да не напусне пристанището. Това се случва на фона на въображаемата активност от страна на китайските търговци, които по този начин се стараят да държат на страна държавните служители и техните опити да се спре използването на метала като заместител на паричните средства, с които се търгува на други пазари.

След като регулаторните органи срязаха опита да се използва мед като обезпечение за рискови инвестиции в недвижимо имущество и беше отбелязан спад в пазарната цена на метала, търговците започнаха да използват екзотични финансови инструменти като валутни форуърди* на юана и разликите във валутните курсове, за да изстискат малкото допълнителна печалба, която може да се вземе от търговията с мед.

Тези изключително сложни финансови сделки показват, че ясните показатели за нарастващо търсенето на метал в Китай, като например изтеглянето на запаси от Лондонската борса на метали и вносът на мед в страната, са се размътили и отслабнали.

Това също така означава, че разликата в курса между китайския юан вътре в страната и този в Хонг Конг може да бъде също толкова важен за определяне размера на вноса, колкото и търсенето от страна на индустрията.

"Днес стратегия, основаваща се единствено на сделки на Лондонската борса на метали, все още прави пари, но доста по-малко в сравнение с преди десет години. Финансовите сделки сложиха още една гледна точка към картинката", каза експертът Майкъл Уилдмер.

Търговците разбраха, че определени банки издават акредитиви**, но някои от тях го правят в юани, други в американски долари. Сделката се изразява в това, че спекулантът взима акредитив от едната банка, предава го на съхранение на друга, а взима кредит от трета, давайки същия акредитив като обезпечение. Така търговецът има възможността да се възползва от различните нива на лихвите, смятат анализатори.

По-рано фирмите, лишени от пари в брой, използваха вноса на метал, за да обезпечат акредитивите, отпуснати от банките. Това е значително по-евтин начин за фирмено финансиране в сравнение с цената, която официално предлагат банковите институции за даване на кредит.

Търговците после продаваха метала или го залагаха при друга банка, а с получените средства инвестираха в сектора на недвижимите имоти или увеличаваха входящия си паричен поток. Спекулантите обаче не успяха да избегнат мерките на регулаторите, които направиха няколко законодателни промени миналата година. Управляващите принудиха банките да „заключат“,( т.е. да не може да бъде търгувано ) в резервни сметки част от оригиналното обезпечение, използваното срещу издадения акредитив. С това органите успяха да отнемат привлекателността на този вид сделки.

Като се има предвид забавящата се икономика на Китай новата стратегия на някои търговци на включва спекулация с валути. Целта е да се увеличат печалбите чрез разликата в цената на юана на пазара Китай („на сушата“ - onshore market) и този в Хонг Конг (offshore market). Борсата в Хонг Конг е най-вече резултат от опитите на Китай да промотира валутата като разменно средство в международната търговия. Характерно е, че традиционната на този пазар китайската валута се търгува на по-висока цена при съпоставка с долара в сравнение с цената на юана вътре в страната (onshore).

Друга възможност, с която се използва за спекулация с валута, е благодарения на форуърди на юана без опция за доставка. Това са контракти, при които се залага на посоката на движение в цената на китайската валута, но са сключени в долари.

В момента се очаква различните стратегии на търговците на мед да станат още по-сложни.

*Валутен форуърд представлява договор за покупко-продажба на определено количество чуждестранна валута на точно определена бъдеща дата по предварително уговорен валутен курс. Доставката на валутата се извършва на датата на падежа на сделката. За разлика от спот сделките, моментите на сключването и изпълнението на форуърд сделката (доставка и плащане) са отдалечени във времето един от друг. 

**Акредитив е сделката, с която банка, наречена издател, поема задължение към определено лице, наричано получател или бенефициент, като поема задължението да заплати определена парична сума на трето лице при наличието на определени условия. Терминът произлиза от думите кредит и кредитирам и е познат още като алтернативна форма на плащане в търговския оборот с участието на една или повече банки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....