Дълговете на САЩ ще се увеличават със спада на реалните доходи

12.06.2016 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Политиките на лесни пари може да окажат обратен ефект
Дълговете на САЩ ще се увеличават със спада на реалните доходи
Снимка: Thinkstock/Guliver

Президентът на Федералния резерв на Ню Йорк Уилям Дъдли наскоро посочи, че „ръстът на реалните потребителски разходи изглежда се е забавил спрямо относително стабилния си темп през втората половина на 2015 г.“ Освен че това може да е индикатор за насрещни ветрове, породени от цикличното състояние на икономиката, има признаци, че ултраразхлабената политика също възпира потребителските разходи посредством ефетите си върху приходите. Вместо да подтикне спестителите да харчат и заемат повече пари, скоростното покачване на цените на активите в резултат на количествените улеснения изпревари растежа на заплатите и преминаващата инфлация в сферата на услугите намали дискреционните приходи и подтикна потребителите, които вече имат изтеглени кредити, да спестяват пари, вместо да ги разходват. Този неволен ефект започна да работи срещу целените редистрибуционни ефекти на политиката и предполага, че ако бъдат извършени допълнителни количествени улеснения, те ще донесат още по-негативи резултати, ако цената на активите продължи да изпреварва тази на приходите.

Цената на активите и инфлацията в сферата на услугите изпревариха реалния икономически растеж

Възприетите след 2008 г. политики като цяло намалиха цената на кредитирането за потребителите и бизнесите до предполагаемото ниво на ценовата инфлация. Въпреки това покачващите се цени същевременно направиха активите по-скъпи, а хората, които искаха да закупят домове, бяха изтласкани от имотния пазар и се превърнаха в наематели, без да го искат. Те не просто не получиха ползи от покачващите се цени на имотите, висшето образование и медицинските услугите, а всъщност инфлацията в тези сектори започна да оказва въздействие върху дискреционните им разходи.

Графика 1: Покачване на номиналните заплати, инфлация в сферата на услугите и способност за закупуване на жилище

221090

Източник: Бюрото за трудова статистика

В отговор на продажните цени на имотите, бизнесът също започна да увеличава цените си под формата на инфлация в сферата на услугите. На годишо ниво индивидуалните разходи за потребление на услуги (верижният ценови индекс) се задържат стабилно около 2% от последното тримесечие на 2011 г., като през февруари тази година достигнаха 2,13%.

Графика 2: Продажни цени на имотите

221091

Източник: CoStar Group

Друг фактор, ограничаващ потребителските разходи, е ефектът от бремето на студентските кредити. Благодарение на тях потребителските разходи може да се задържат на по-ниско равнище спрямо предишни икономически цикли, като по този начин увеличат допълнително последиците от високата инфлация в сектора на услугите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....